Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy skierowaną do osób z niepełnosprawnościami. Nie dziwi więc fakt, iż wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Czy w przyszłym roku zmienią się kryteria przyznawania świadczenia? Odpowiadamy na ważne pytania.
W decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności mój poziom potrzeby wsparcia został ustalony na poziomie 78 punktów. Czy otrzymam świadczenie wspierające, a jeśli tak, to ile ono będzie wynosiło?
Od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla kolejnej grupy osób uprawnionych. Chodzi o osoby z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 punktów. W przypadku 78 punktów świadczenie przysługuje w wysokości 60 procent renty socjalnej. Od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. renta socjalna wynosi 1780,96 zł.
Przykład
Dla osoby, która ma 78 punktów w decyzji WZON świadczenie wspierające na początku 2025 r. powinno wynosić 1 069 zł. Po marcowej waloryzacji renty socjalnej kwota ta odpowiednio wzrośnie.
Czy będzie można łączyć świadczenie pielęgnacyjne ze świadczeniem wspierającym?
Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż w najbliższym czasie nie zmienią się przepisy w tym zakresie.
„1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym, wprowadzająca przepis (art. 63 ust. 6-11) wykluczający możliwość jednoczesnego pobierania przez opiekuna osoby niepełnosprawnej świadczenia opiekuńczego (tj. świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna) za ten sam okres, za który osoba niepełnosprawna otrzyma świadczenie wspierające. Celem zapisu jest zapobieganie kumulacji świadczeń z budżetu państwa przyznawanych z tego samego tytułu, którym jest w tym wypadku wsparcie niesamodzielnej osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna” – przypomniał wiceminister Łukasz Krasoń w odpowiedzi na interpelację poselską nr r 1910 w sprawie braku świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób z chorobą onkologiczną. „W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są aktualnie prowadzone prace legislacyjne nad opracowaniem przepisów, w myśl których finansowane z budżetu państwa świadczenie pielęgnacyjne, wypłacane z tytułu opieki nad daną osobą z niepełnosprawnościami, przysługiwałoby także w przypadku, gdy osoba ta pobiera finansowane z budżetu państwa świadczenie wspierające” – czytamy w odpowiedzi udzielonej 20 listopada 2024 r.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podkreśla też, iż ubieganie się o świadczenie wspierające jest prawem, a nie obowiązkiem osoby z niepełnosprawnościami. „W przypadku, gdy osoba ta nie korzysta z prawa do własnego świadczenia wspierającego, jej opiekun, otrzymujący dotychczas m. in. świadczenie pielęgnacyjne, które nabył na zasadach obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym, tj. na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 r., stosownie do przepisów przejściowych tej ustawy zachowuje prawa nabyte do świadczenia pielęgnacyjnego, a więc może je dalej pobierać na dotychczasowych warunkach, przewidzianych w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 r. Potencjalnym beneficjentom pozostawiona jest zatem swoboda wyboru najkorzystniejszego rozwiązania” – pisze wiceminister Krasoń.
Zamierzam ubiegać się o miejsce w domu pomocy społecznej. Czy jednocześnie będę mógł pobierać świadczenie wspierające?
Zgodnie z aktualnymi przepisami świadczenie wspierające nie przysługuje osobie uprawnionej, jeżeli została umieszczona w domu pomocy społecznej. W tym momencie nie ma uchwalonych przepisów, które by tę zasadę zmieniały.
Obecnie bardzo długo czeka się na decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia. Czy za ten czas świadczenie wspierające nie zostanie przyznane?
Osoby niepełnosprawne będą mogły uzyskać świadczenie wspierające za okres od dnia złożenia wniosku, a nie od momentu wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia również w 2025 roku.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 20233 r., poz. 1429)