Powstanie elektroniczny system przewozów, w ramach którego pasażerowie będą mieli dostęp do mapy i wyszukiwarki połączeń autobusowych i kolejowych w całym kraju – zapowiada Ministerstwo Infrastruktury (MI).
Resort w odpowiedzi na interpelację (nr 5521) poinformował, że wystąpił do państw członkowskich UE z prośbą o przekazanie danych dotyczących przyjętych rozwiązań mających na celu likwidację wykluczenia komunikacyjnego w tych krajach. Do 18 października br. odpowiedzi przekazało siedem państw członkowskich UE (Austria, Czechy, Dania, Estonia, Niemcy, Słowacja oraz Szwecja).
– Należy przeanalizować i ocenić, które rozwiązania sprawdziłyby się i są możliwe do wdrożenia w Polsce. Resort dostrzega potrzebę dokonania rewizji przepisów dotyczących publicznego transportu zbiorowego. W Ministerstwie Infrastruktury został powołany zespół ekspercki do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu – wskazuje Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu MI.
W wyniku prac powołanego zespołu planowane jest przygotowanie rozwiązań legislacyjnych nowelizujących przepisy ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 2778) oraz ustawy z 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 402). Nowe regulacje obejmą m.in. utworzenie kompletnego elektronicznego systemu przewozów pasażerskich. Resort planuje też wprowadzenie minimalnych standardów częstotliwości realizowania kursów w publicznym transporcie zbiorowym. Zostaną ponadto określone minimalne standardy jakości taboru (głównie w zakresie jego wieku), którym realizowane są przewozy o charakterze użyteczności publicznej.
Trwają też prace nad ujednoliceniem ulg w transporcie kolejowym, drogowym i wodnym. Na razie resort zbiera od przewoźników i operatorów oraz marszałków województw informacje odnośnie do liczby sprzedanych biletów z ustawową zniżką. ©℗