Zostały niecałe dwa miesiące do planowanej daty wejścia w życia zmian w działalności powiatowych urzędów pracy (PUP), a projekt ustawy w tej sprawie nie został do tej pory przyjęty przez rząd. Dlatego Związek Powiatów Polskich (ZPP) chce się dowiedzieć, jak wygląda stan prac nad nowymi przepisami.
Chodzi o projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, który ma zastąpić obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 475 ze zm.). Przewiduje on liczne zmiany w funkcjonowaniu pośredniaków, w tym wprowadzenie nowych instrumentów aktywizacji zawodowej, umożliwienie osobom bezrobotnym rejestrowania się w dowolnym PUP oraz większą cyfryzację oferowanych przez te urzędy usług. Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Problem w tym, że tempo prac nad projektem stawia dotrzymanie tego terminu pod dużym znakiem zapytania, o czym pisaliśmy w październiku („Mało czasu na reformę urzędów pracy”, DGP nr 198/2024). Resort poinformował wówczas, że projekt został przekazany do Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM), a wskazana w nim data wejścia w życie pozostaje aktualna.
Tymczasem od tamtej pory nic się nie zmieniło, bo ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji wynika, że projekt nie został jeszcze zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów, podczas gdy to jego aprobata otwiera drogę do przyjęcia nowej regulacji przez rząd. Potem zaś projekt musi trafić do parlamentu i następnie prezydenta, który ma 21 dni na jego podpisanie.
Ponieważ do końca roku zostało mniej niż dwa miesiące, ZPP zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad wyznaczonego na 18 listopada br. posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego tematu dotyczącego przedstawienia przez MRPiPS informacji o stanie prac nad projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz o terminie jego wejścia w życie. ZPP podkreśla, że z uwagi na skalę przewidzianych w nim zmian PUP potrzebują odpowiedniego okresu vacatio legis, aby mogły się organizacyjnie przygotować do stosowania nowej ustawy czy przeszkolić pracowników. Z tego względu w ocenie ZPP utrzymanie 1 stycznia 2025 r. jako daty jej wejścia w życie wydaje się nierealistyczne.
– To nie jest tak, że w projekcie ustawy o rynku pracy wszystko jest nowe. Powiela on część przepisów z ustawy o promocji zatrudnienia. Niemniej jej wdrożenie będzie wymagać czasu, żeby chociażby opracować nowe wzory dokumentacji, a nie jest wykluczone, że jeszcze na etapie prac legislacyjnych w Sejmie będą do niego przyjmowane jakieś poprawki – mówi Bernadeta Skóbel z ZPP.
Jej zdaniem, gdyby do końca roku udało się przeprowadzić cały proces legislacyjny projektu ustawy, to jej wejście w życie powinno nastąpić nie wcześniej niż w II kw. 2025 r. ©℗
Nowa ustawa powinna wejść w życie nie wcześniej niż w II kw. 2025 r. Wdrożenie przepisów będzie wymagać czasu, żeby chociażby opracować nowe wzory dokumentacji