statystyki

Jakie błędy popełniają gminy w uchwałach o rewitalizacji

autor: Maciej Nowak20.07.2016, 09:24; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:49

Wojewodowie wydają pierwsze rozstrzygnięcia nadzorcze w sprawie uchwał wyznaczających obszary rewitalizacji. Rozstrzygnięcia stwierdzają nieważność uchwał. Nasza gmina również przygotowuje taką uchwałę i chcielibyśmy uniknąć błędów. Jakie błędy są najczęściej wskazywane przez wojewodów?

Analiza pojawiających się w ostatnich miesiącach rozstrzygnięć nadzorczych prowadzi do wniosku, że sporo gmin przy podejmowaniu uchwał wyznaczających obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji popełnia błędy proceduralne. Pojawiają się również dylematy, które będą rozstrzygnięte dopiero na szczeblu sądów administracyjnych. Jak np. w województwie kujawsko-pomorskim: czy do uchwały wyznaczającej obszary rewitalizacji dopuszczalne jest dodawanie jako osobnego załącznika diagnozy dotyczącej wyznaczania obszaru zdegradowanego i rewitalizacji? Wojewoda kujawsko-pomorski uznał, że nie, i stwierdził nieważność uchwały. Jego zdaniem diagnoza taka rzeczywiście uprzednio powinna być robiona, ale ujęcie jej jako załącznika powoduje, że staje się integralną częścią uchwały i ma charakter normatywny. Ustawodawca nie przewidywał natomiast takiej roli niniejszej diagnozy (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 25 maja 2016 r., nr 47/2016 LEX, i z 19 maja 2016 r., nr 46/2016 LEX). Dla bezpieczeństwa procedowania – na obecnym etapie gminy nie powinny zatem dołączać diagnozy jako załącznika.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane