Warszawa przygotowuje się na kolejne zmiany w zakresie parkowania. Już dziś radni stolicy będą głosować nad projektem uchwały, który zakłada rozszerzenie strefy płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) o kolejne obszary Mokotowa, w tym Stary Mokotów, Wierzbno, Sielec i części Sadyby. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, nowe zasady zaczną obowiązywać od 3 lutego 2025 roku - donosi Interia.

Więcej miejsc, mniej samochodów?

Autorzy projektu podkreślają, że głównym celem rozszerzenia SPPN jest poprawa dostępności miejsc parkingowych dla mieszkańców. Nowe regulacje mają także zachęcić warszawiaków do rezygnacji z korzystania z prywatnych samochodów na rzecz komunikacji miejskiej, która stale się rozwija i oferuje coraz lepsze połączenia z centrum miasta.

Wprowadzenie nowych stref płatnego parkowania wiąże się również z potencjalnym zwiększeniem wpływów do budżetu miasta. Szacuje się, że 6,5 tysiąca nowych miejsc parkingowych przyniesie rocznie ponad 27 milionów złotych. Jest to znaczący zastrzyk finansowy, który może zostać przeznaczony na dalszy rozwój infrastruktury miejskiej.

Zmiany dla mieszkańców SPPN

Projekt uchwały zakłada także zmiany dotyczące abonamentu rejonowego, który umożliwia mieszkańcom SPPN parkowanie w pobliżu miejsca zamieszkania. Nowe przepisy zwiększą zasięg abonamentu z dotychczasowych 100 metrów do 200 metrów od adresu zameldowania, co ma ułatwić znalezienie miejsca parkingowego blisko domu.

Ponadto, planowane są inne modyfikacje, takie jak zwolnienie z opłat za parkowanie pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne oraz zwiększenie opłat za postój pojazdów na prawach wyłączności. Władze miasta przewidują, że koszt realizacji tych zmian wyniesie około 10 milionów złotych w pierwszym roku funkcjonowania nowej strefy. W kolejnych latach koszty te mają być dwukrotnie niższe.

Nowe strefy już wprowadzane

Zmiany dotyczące SPPN nie ograniczają się tylko do Mokotowa. Już od listopada br. płatne parkowanie zacznie obowiązywać na Saskiej Kępie i Kamionku. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, Łukasza Puchalskiego, mieszkańcy tych obszarów będą informowani o możliwości uzyskania abonamentów parkingowych.

W ramach przygotowań do rozszerzenia SPPN, na ulicach Warszawy zostanie zamontowanych 1910 nowych parkometrów, z czego 1100 będzie obsługiwało wyłącznie płatności kartą lub BLIKiem, a pozostałe 810 pozwoli również na płatności bilonem.