statystyki

Jeśli śmieci odbierane są zbyt rzadko, warto zgłosić to w gminie

autor: Renata Majek12.07.2016, 18:00
Główna zasada jednak wszędzie jest taka sama – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.

Główna zasada jednak wszędzie jest taka sama – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.źródło: ShutterStock

Gdzie podczas segregowania odpadów powinnam wrzucać resztki mięsne i kości? Problem wziął się stąd, że straż miejska zagroziła mi mandatem z tego powodu, że wyrzucałam je błąkającym się psom. Nie dokładałam ich do śmieci zmieszanych, bo te w moim miasteczku odbierane są co dwa tygodnie. Uważam, że zwłaszcza teraz, kiedy jest tak ciepło, przetrzymywanie przez taki czas odpadów mięsnych jest wręcz niebezpieczne. Znalazłam informację, by do kontenerów nie wrzucać ich, ale już nie ma nic o tym, co z nimi zrobić – skarży się pani Emilia i prosi o wyjaśnienie, w jaki sposób powinna rozwiązać ten problem.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi tylko tyle, że samorząd musi zorganizować odbiór śmieci z terenów zamieszkanych. Sprawy te na swoim terenie regulują rady gmin, uchwalając regulamin gospodarowania odpadami. Dopasowują system do potrzeb mieszkańców. Mają prawo wybierania i łączenia różnych metod naliczania stawek za wywóz śmieci, biorą pod uwagę gęstość zaludnienia na danym obszarze oraz odległości od miejsca unieszkodliwiania odpadów komunalnych, a także to, czy śmieci wytwarzane są nieregularnie albo sezonowo.

Główna zasada jednak wszędzie jest taka sama – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Oddzielamy więc: tworzywa sztuczne i metale, papier a także opakowania szklane. W niektórych gminach tworzywa sztuczne, metal, papier, a czasem również szkło, zbierane są jako jedna frakcja, nazywana odpadami surowcowymi lub suchymi. Wtedy do segregacji wystarczą dwa pojemniki. Większość gmin stosuje podział najprostszy: na odpady surowcowe (inaczej „suche”) oraz odpady mokre (wszystkie pozostałe śmieci) lub bardziej rozbudowany, dzieląc je na: papier, tworzywa sztuczne i metale, opakowania szklane oraz odpady zmieszane.

Do pojemnika na odpady zmieszane (inaczej mokre) należy wrzucać to, czego nie można odzyskać i co nie powinno trafić do pojemników na surowce wtórne. Ale bez niebezpiecznych: baterii, akumulatorów, lekarstw, odpadów medycznych, świetlówek, opakowań po środkach ochrony roślin itp.; elektrośmieci oraz odpadów gabarytowych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ... szkoda słów...(2016-07-12 19:05) Zgłoś naruszenie 30

    Jeszcze przed rokiem 2010 - również Polska powinna osobno wydzielać biooodpady aby nie były deponowane na składowiskach... A niedouczona dziennikarka z powagą mówi że powinny one trafiać do pojemnika na "mokre" aby to wszystko zrzucić na składowisko... Szkoda słów...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane