statystyki

Gminy nie chcą kolorowej rewolucji śmieciowej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:22
22,5 mln zł rocznie nawet tyle gminy zapłacą za zmianę pojemników na śmieci

22,5 mln zł rocznie nawet tyle gminy zapłacą za zmianę pojemników na śmieciźródło: ShutterStock


Samorządy będą musiały wprowadzić zmiany w umowach zawartych z firmami, które odbierają śmieci od mieszkańców. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów na pięć frakcji, to nie tylko zmiana kolorystki. Resort środowiska najwyraźniej o tym zapomniał – sugeruje w swoim stanowisku Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanowisko to dotyczy projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Zgodnie z nim samorządy będą musiały zbierać od mieszkańców śmieci w podziale przynajmniej na pięć frakcji, a do każdej będzie przypisany kolor kosza (np. szkło trafi do zielonych kontenerów). Obecnie gminy same decydują, na ile rodzajów mieszkańcy mają segregować śmieci i jakie przypiszą im kolory (część wymagała tylko selekcji na dwie frakcje – mokre i suche). Nowy podział nie podoba się samorządom.

Po pierwsze ZGW wskazuje, że resort mógł, ale nie musiał wydawać tego rozporządzenia. Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 250 ze zm.) zawiera bowiem jedynie taką fakultatywną możliwość. Zdaniem związku na ministrze środowiska ciąży więc prawny obowiązek wykazania przesłanek uzasadniających wydanie nowego aktu. – Nie został on zrealizowany. W uzasadnieniu projektu próżno bowiem szukać przekonujących argumentów przemawiających za ingerencją administracji rządowej w sposób realizacji zadań własnych przez jednostki samorządu terytorialnego – uważa Marek Olszewski, przewodniczący ZGW RP. I dodaje, że ustawodawca pozostawił gminom względną samodzielność, która jedynie na zasadzie wyjątku mogłaby być ograniczona.

Związek ponadto wyraził sprzeciw wobec braku w projekcie przepisów przejściowych pozwalających na płynne i bezproblemowe wdrożenie nowych regulacji.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane