statystyki

Gminy nie chcą kolorowej rewolucji śmieciowej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:22
22,5 mln zł rocznie nawet tyle gminy zapłacą za zmianę pojemników na śmieci

22,5 mln zł rocznie nawet tyle gminy zapłacą za zmianę pojemników na śmieciźródło: ShutterStock


Samorządy będą musiały wprowadzić zmiany w umowach zawartych z firmami, które odbierają śmieci od mieszkańców. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów na pięć frakcji, to nie tylko zmiana kolorystki. Resort środowiska najwyraźniej o tym zapomniał – sugeruje w swoim stanowisku Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanowisko to dotyczy projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Zgodnie z nim samorządy będą musiały zbierać od mieszkańców śmieci w podziale przynajmniej na pięć frakcji, a do każdej będzie przypisany kolor kosza (np. szkło trafi do zielonych kontenerów). Obecnie gminy same decydują, na ile rodzajów mieszkańcy mają segregować śmieci i jakie przypiszą im kolory (część wymagała tylko selekcji na dwie frakcje – mokre i suche). Nowy podział nie podoba się samorządom.

Po pierwsze ZGW wskazuje, że resort mógł, ale nie musiał wydawać tego rozporządzenia. Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 250 ze zm.) zawiera bowiem jedynie taką fakultatywną możliwość. Zdaniem związku na ministrze środowiska ciąży więc prawny obowiązek wykazania przesłanek uzasadniających wydanie nowego aktu. – Nie został on zrealizowany. W uzasadnieniu projektu próżno bowiem szukać przekonujących argumentów przemawiających za ingerencją administracji rządowej w sposób realizacji zadań własnych przez jednostki samorządu terytorialnego – uważa Marek Olszewski, przewodniczący ZGW RP. I dodaje, że ustawodawca pozostawił gminom względną samodzielność, która jedynie na zasadzie wyjątku mogłaby być ograniczona.

Związek ponadto wyraził sprzeciw wobec braku w projekcie przepisów przejściowych pozwalających na płynne i bezproblemowe wdrożenie nowych regulacji.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane