statystyki

Niejasne przepisy dotyczące nadzoru nad dziennymi opiekunami

autor: Michalina Topolewska29.06.2016, 06:56; Aktualizacja: 29.06.2016, 07:52

Gminy wskazują, że nie mogą zastosować sankcji w sytuacji, gdy zatrudniona przez prywatny podmiot osoba zajmująca się maluchami nie wykonuje zaleceń pokontrolnych. Kwestia ta nie została bowiem uregulowana w przepisach.

Zgodnie z art. 54 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457 ze zm.) wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawuje nadzór nad warunkami i jakością świadczonej opieki przez dziennych opiekunów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości są oni zobowiązani do usunięcia ich w wyznaczonym terminie. Gdyby jednak nie doszło do wykonania zaleceń pokontrolnych i poprawienia uchybień, to na podstawie art. 57 ust. 5 gmina rozwiązuje umowę z dziennym opiekunem bez zachowania okresu wypowiedzenia. Problem w tym, że wspomniany przepis uwzględnia jedynie taką sytuację, gdy pracodawcą takiej osoby jest samorząd. Tymczasem na skutek nowelizacji ustawy żłobkowej dziennych opiekunów mogą zatrudniać również osoby prawne oraz jednostki nieposiadające takiej osobowości, np. fundacje czy stowarzyszenia.

– W art. 57 ust. 5 brak jest jasnego określenia, jak należy postępować w odniesieniu do dziennych opiekunów podmiotu prywatnego – mówi Regina Politowicz, dyrektor wydziału zdrowia, świadczeń i polityki społecznej Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania, potwierdza, że rozwiązanie umowy o pracę może mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy jego pracodawcą jest gmina. Co więcej, o ile przepisy pozwalają na wykreślenie żłobka lub klubu dziecięcego, który nie usunął nieprawidłowości w wyznaczonym terminie z rejestru tych placówek, to brakuje analogicznej regulacji pozwalającej na wykreślenie dziennych opiekunów z ich wykazu.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane