statystyki

Polska przekonuje się do PPP. Niestety bardzo powoli

autor: Tomasz Żółciak29.06.2016, 06:56; Aktualizacja: 29.06.2016, 07:44
pieniądze

Z ministerialnej Bazy Projektów PPP wynika, że w trakcie realizacji jest zaledwie 99 koncepcji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (wartych 5,4 mld zł), a kolejnych 151 to tylko pomysły na projekt.źródło: ShutterStock

Partnerstwo publiczno-prywatne nie zrobiło dotychczas zawrotnej kariery w naszym kraju – zgodnie przyznają przedstawiciele rządu, władz lokalnych i świata biznesu. Ale jest szansa, że wreszcie to się zmieni.

Formuła PPP, jako jedna z możliwości realizacji zadań publicznych, wydaje się niezwykle atrakcyjna. Z jednej strony partner publiczny, firmujący dany projekt, wspierający administracyjnym know-how i gwarantujący celowość prowadzonej inwestycji. Z drugiej – partner prywatny, który jest w stanie wybudować niezbędną infrastrukturę, a następnie ją utrzymywać i nią zarządzać w imieniu (i pod nadzorem) strony publicznej.

Teoretycznie więc statystyki powinny tę atrakcyjność odzwierciedlać – należałoby się spodziewać tysięcy projektów zrealizowanych w formule PPP, z których większość to duże, ambitne projekty. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Z ministerialnej Bazy Projektów PPP wynika, że w trakcie realizacji jest zaledwie 99 koncepcji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (wartych 5,4 mld zł), a kolejnych 151 to tylko pomysły na projekt. W dodatku, jak zauważył podczas debaty u Pracodawców RP Paweł Szaciłło, dyrektor departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju (MR), spośród już uruchomionych aż 74 proc. to niewielkie inwestycje (o wartości poniżej 50 mln zł), a 60 proc. dotyczy energetyki i edukacji.

W ogonie Europy


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane