statystyki

Polska przekonuje się do PPP. Niestety bardzo powoli

autor: Tomasz Żółciak29.06.2016, 06:56; Aktualizacja: 29.06.2016, 07:44
pieniądze

Z ministerialnej Bazy Projektów PPP wynika, że w trakcie realizacji jest zaledwie 99 koncepcji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (wartych 5,4 mld zł), a kolejnych 151 to tylko pomysły na projekt.źródło: ShutterStock

Partnerstwo publiczno-prywatne nie zrobiło dotychczas zawrotnej kariery w naszym kraju – zgodnie przyznają przedstawiciele rządu, władz lokalnych i świata biznesu. Ale jest szansa, że wreszcie to się zmieni.

Formuła PPP, jako jedna z możliwości realizacji zadań publicznych, wydaje się niezwykle atrakcyjna. Z jednej strony partner publiczny, firmujący dany projekt, wspierający administracyjnym know-how i gwarantujący celowość prowadzonej inwestycji. Z drugiej – partner prywatny, który jest w stanie wybudować niezbędną infrastrukturę, a następnie ją utrzymywać i nią zarządzać w imieniu (i pod nadzorem) strony publicznej.

Teoretycznie więc statystyki powinny tę atrakcyjność odzwierciedlać – należałoby się spodziewać tysięcy projektów zrealizowanych w formule PPP, z których większość to duże, ambitne projekty. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Z ministerialnej Bazy Projektów PPP wynika, że w trakcie realizacji jest zaledwie 99 koncepcji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (wartych 5,4 mld zł), a kolejnych 151 to tylko pomysły na projekt. W dodatku, jak zauważył podczas debaty u Pracodawców RP Paweł Szaciłło, dyrektor departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju (MR), spośród już uruchomionych aż 74 proc. to niewielkie inwestycje (o wartości poniżej 50 mln zł), a 60 proc. dotyczy energetyki i edukacji.

W ogonie Europy


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane