Projekt Ministerstwa Finansów dotyczy małej architektury, tymczasem słowa ekspertów Konfederacji Lewiatan zostały wplątane w "aferę kapliczkową" - pisze w serwisie X Maciej Witucki, szef organizacji. Komunikat w sprawie tej dezinformacji wydał również resort Andrzeja Domańskiego.
"Dziś od rana „afera kapliczkowa”, w którą wplątano naszych ekspertów. Niby drobiazg, ale jednak muszę zdecydowanie bronić naszego profesjonalizmu: projekt dotyka małej architektury, ale co najwyżej w postaci śmietników albo wiat na wózki w marketach, a zdecydowanie nie dotyczy smętków czy krasnali" - pisze Maciej Witucki odnosząc się do posta Piotra Mülllera w serwisie X, który mówi, że obiekty jak krzyże, kapliczki czy figurki świętych mają zostać opodatkowane.
Budowla i budynek. Zmiany w przepisach
Jak podaje MF, resort pracuje nad zmianami przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które polegają na wprowadzeniu autonomicznych definicji pojęć "Budynek" i "Budowla". Określenie przedmiotów opodatkowania w ustawie podatkowej, bez odwoływania się do przepisów odrębnych, służy zapewnieniu zgodności przepisów z Konstytucją.
Jak czytamy w komunikacie resortu finansów, w odniesieniu do wprowadzających w błąd doniesień prasowych dotyczących rozszerzenia zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury, w tym krzyże i inne niewielkie obiekty, Ministerstwo Finansów informuje, że:
- Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Tym samym obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu.
- Projektowane regulacje nie wprowadzają zmian w tym zakresie.
Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych
Przypomnijmy: projektowana nowelizacja ma na celu m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.
W ocenie skutków regulacji czytamy, że w projekcie przewiduje się wprowadzenie nowych definicji pojęć: „budowla” oraz „budynek” – na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, doprecyzowanie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych, zmianę zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości: obiektów infrastruktury kolejowej oraz lotnisk, zmianę zakresu zwolnienia instytutów badawczych z podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także zmianę o charakterze dostosowującym do aktualnie obowiązujących przepisów unijnych w sprawie zasad stosowania ulg dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych, których warunki muszą spełniać polskie przepisy dotyczące stosowania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym.
Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem art. 2 pkt 2 lit. b (wyłączenie ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych), dla którego przewiduje się wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z mocą od dnia 1 stycznia 2024 r.