statystyki

Spór o TK: Wojewoda może unieważnić uchwałę na temat niepublikowanych orzeczeń?

autor: Leszek Jaworski12.06.2016, 13:30
Regulacje samorządowe nic nie mówią o obowiązku przedkładania stanowisk organom nadzoru

Regulacje samorządowe nic nie mówią o obowiązku przedkładania stanowisk organom nadzoruźródło: Wikimedia Commons

Rada Miejska Łodzi przegłosowała respektowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, których nie ma w Dzienniku Ustaw. Organ nadzoru uchylił uchwałę. Prawnicy są podzieleni, a Łódź nie czeka i odwołuje się do WSA.

Do przeciągającego się sporu o Trybunał Konstytucyjny włączyły się niektóre samorządy. W formie stanowisk zadeklarowały, że będą respektować orzeczenia TK nawet wówczas, gdy nie będą one publikowane w Dzienniku Ustaw. Taką rezolucję podjęły już m.in. Rada Miasta Bydgoszczy czy Sejmik Województwa Lubelskiego.

Inną formę wypowiedzi przyjęli radni m.in. Łodzi, Warszawy i Poznania. Ci podjęli uchwałę o respektowaniu orzeczeń trybunału. Taki akt przyjęły lub mają zamiar to zrobić także inne rady. Na razie tylko wojewoda łódzki postanowił stwierdzić nieważność uchwały. Pozwala mu na to art. 91 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446; dalej: u.s.g.). Zgodnie z tym przepisem uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały lub zarządzenia, w trybie określonym w art. 90 u.s.g. Podobne uregulowania zawiera ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1445 ze zm.) oraz ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 486).

Ważna jest treść aktu


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Inspektor Inspektorów(2016-06-12 20:46) Zgłoś naruszenie 21

    Konstytucja Prostytucja --mawiał Marszałek Piłsudski a Ja Wam mowie Trybunale Konstytucyjny sprzedajna Oligarchio,,, POwstałaś także w innej rzeczywistości prawnej ,czas Ciebie wygasić --czytaj fragment uzasadnienia Sędziego do Wyroku TK zmian dla Emerytur POdmostowych. ---Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656:--nie wziął chłopina pod uwagę ,że to również dotyczy TK .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • echhh(2016-06-13 09:58) Zgłoś naruszenie 01

    Nie potrzebnie się w to mieszają. Jak się zaczną czystki, to zobaczą, że lepiej było siedzieć cicho.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane