statystyki

Spór o TK: Wojewoda może unieważnić uchwałę na temat niepublikowanych orzeczeń?

autor: Leszek Jaworski12.06.2016, 13:30
Regulacje samorządowe nic nie mówią o obowiązku przedkładania stanowisk organom nadzoru

Regulacje samorządowe nic nie mówią o obowiązku przedkładania stanowisk organom nadzoruźródło: Wikimedia Commons

Rada Miejska Łodzi przegłosowała respektowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, których nie ma w Dzienniku Ustaw. Organ nadzoru uchylił uchwałę. Prawnicy są podzieleni, a Łódź nie czeka i odwołuje się do WSA.

Do przeciągającego się sporu o Trybunał Konstytucyjny włączyły się niektóre samorządy. W formie stanowisk zadeklarowały, że będą respektować orzeczenia TK nawet wówczas, gdy nie będą one publikowane w Dzienniku Ustaw. Taką rezolucję podjęły już m.in. Rada Miasta Bydgoszczy czy Sejmik Województwa Lubelskiego.

Inną formę wypowiedzi przyjęli radni m.in. Łodzi, Warszawy i Poznania. Ci podjęli uchwałę o respektowaniu orzeczeń trybunału. Taki akt przyjęły lub mają zamiar to zrobić także inne rady. Na razie tylko wojewoda łódzki postanowił stwierdzić nieważność uchwały. Pozwala mu na to art. 91 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446; dalej: u.s.g.). Zgodnie z tym przepisem uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały lub zarządzenia, w trybie określonym w art. 90 u.s.g. Podobne uregulowania zawiera ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1445 ze zm.) oraz ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 486).

Ważna jest treść aktu


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Inspektor Inspektorów(2016-06-12 20:46) Zgłoś naruszenie 21

    Konstytucja Prostytucja --mawiał Marszałek Piłsudski a Ja Wam mowie Trybunale Konstytucyjny sprzedajna Oligarchio,,, POwstałaś także w innej rzeczywistości prawnej ,czas Ciebie wygasić --czytaj fragment uzasadnienia Sędziego do Wyroku TK zmian dla Emerytur POdmostowych. ---Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656:--nie wziął chłopina pod uwagę ,że to również dotyczy TK .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • echhh(2016-06-13 09:58) Zgłoś naruszenie 01

    Nie potrzebnie się w to mieszają. Jak się zaczną czystki, to zobaczą, że lepiej było siedzieć cicho.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane