Po raz trzeci prezydentem Poznania został Jacek Jaśkowiak. W drugiej turze wyborów samorządowych 2024 uzyskał on ponad 70 proc. poparcia. Samorządowiec zapewnił, że będzie to jego ostatnia kadencja.

Wybory samorządowe 2024 – pewne zwycięstwo Jaśkowiaka

Jacek Jaśkowiak (KO) odniósł pewne zwycięstwo w Poznaniu. Podane przez Państwową Komisję Wyborczą oficjalne wyniki wskazują, że uzyskał on ponad 70 proc. poparcia. Samorządowiec i kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył w drugiej turze 109,5 tysiąca głosów. Jego kontrkandydat, Zbigniew Czerwiński, uzyskał w niedzielnym głosowaniu 45,5 tysiąca głosów.

Wybory samorządowe 2024 – II tura w Poznaniu

Podane przez PKW oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych na prezydenta Poznania są następujące:

  • Zbigniew Czerwiński (PiS) – 29,33 proc.,
  • Jacek Jaśkowiak (KO) – 70,67 proc.

Jaśkowiak: "To będzie najlepsze 5 lat w historii Poznania"

We poniedziałek, na swoim koncie na Instagramie, zamieścił wpis z podziękowaniami dla wyborców.

Bardzo dziękuję za każdy ze 109533 głosów. Jestem wdzięczny za zaufanie, którym mnie Państwo ponownie obdarzyliście. Jestem przekonany, że to będzie najlepsze 5 lat w historii Poznania. Będę na to ciężko pracował! – napisał na swoim instagramowym koncie Jacek Jaśkowiak.

To będzie ostatnia kadencja Jaśkowiaka

W udzielonym po zwycięstwie wywiadzie dla Radia Poznania powiedział, że jest zadowolony z wyniku.

To nie była łatwa ani kadencja, ani czas, bo i pandemia, i wojna Rosji z Ukrainą, w związku z tym wzrost cen, ten kapitalny remont Poznania, który był uciążliwy i ja mam tego świadomość, że za takie działania, które były bardzo potrzebne, płaci się też pewną cenę polityczną – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Jacek Jaśkowiak obejmie urząd prezydenta Poznania po raz trzeci i zarazem ostatni. Jak podaje Radio Poznań, samorządowiec zapewnił, że to będzie jego ostatnia kadencja w urzędzie miasta, ale nie wykluczył dalszej działalności politycznej za pięć lat.

Starcia II tury. Wybory w 60 miastach prezydenckich

Dogrywki o fotel prezydenta odbyły się w ponad połowie miast, w których to stanowisko funkcjonuje. Na 107 miast prezydenckich, aż w 60 przeprowadzona została II tur wyborów samorządowych. Ponadto, w dziewięciu spośród osiemnastu miast wojewódzkich (licząc podwójnie stolice dla województw: lubuskiego i kujawsko-pomorskiego) I tura wyborów samorządowych również nie wyłoniła włodarza. W związku z tym dogrywka odbyła się m.in. w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Krakowie.