Według pierwszych wyników sondażowych w drugiej turze wyborów samorządowych 2024 prezydentem Wrocławia został Jacek Sutryk, który uzyskał 67,8 proc.

Izabela Bodnar według sondaży zdobyła 32,2 proc.

Sutryk dziękuję wrocławianom

Według sondażu Ipsos dotychczasowy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) wygrał w drugiej turze z poparciem 67,8 proc. Drugie miejsce - z poparciem 32,2 proc. - zajęła Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi.

Podczas przemówienia po ogłoszeniu wyników sondażowych Sutryk podziękował wrocławiankom i wrocławianom za to, że kolejny raz mu zaufali. "Pełni pokory poczekamy jeszcze do ostatecznych wyników" - dodał.

Sutryk podkreślił, że zawsze otaczał się ludźmi, którym bardzo zależy na tym mieście. "Chciałbym także prosić o zaufanie tych, którzy na mnie dzisiaj nie głosowali, prosić o zaufanie tych, którzy nie głosowali na mnie także dwa tygodnie temu. To jest bowiem tak, że my, ja, staramy się o Wrocław, troszczymy się o Wrocław dla każdego, bez względu na to, jakiej jest afiliacji politycznej czy partyjnej" - zaznaczył.

Według Sutryka "to nie ma najmniejszego znaczenia". "Chcemy robić Wrocław dla nas wszystkich i wydaje mi się, że to wygrało. Wygrał otwarty Wrocław, demokratyczny Wrocław. Jasne, że chciałoby się, żeby frekwencja była wyższa, ale wygrał Wrocław obywatelski, Wrocław mądry, Wrocław bez hejtu, dumny" - podsumował.

Starcia II tury. Wybory w 60 miastach prezydenckich

Dogrywki o fotel prezydenta odbyły się w ponad połowie miast, w których to stanowisko funkcjonuje. Na 107 miast prezydenckich, aż w 60 przeprowadzona została II tur wyborów samorządowych. Ponadto, w dziewięciu spośród osiemnastu miast wojewódzkich (licząc podwójnie stolice dla województw: lubuskiego i kujawsko-pomorskiego) I tura wyborów samorządowych również nie wyłoniła włodarza. W związku z tym dogrywka odbyła się m.in. w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Krakowie.

Wybory samorządowe 2024 – II tura we Wrocławiu

W II turze wyborów samorządowych o fotel prezydenta Wrocławia walczyli:

  • Izabela Bodnar – 29,80 proc. w I turze,
  • Jacek Sutryk – 34,33 proc. w I turze.