Kandydat na prezydenta Gdyni Tadeusz Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce Aleksandrze Kosiorek (Gdyński Dialog) zwycięstwa w II turze wyborów samorządowych. Według niepełnych danych PKW Kosiorek uzyskała więcej głosów niż Szemiot. To duża przewaga - oceniła Kosiorek.

Według danych PKW z 64 na 118 obwodów głosowania Aleksandra Kosiorek uzyskała ponad 22 tys. głosów. Jej kontrkandydat Tadeusz Szemiot zdobył ok. 13 tys. głosów.

Mimo niepełnych wyników Szemiot w rozmowie z PAP pogratulował Kosiorek zwycięstwa. "Gdynianie zdecydowali. Gratulacje dla Aleksandry Kosiorek zwycięstwa w wyborach" - powiedział. "Od jutra liczę na to, że zaczynamy współpracę i działamy na rzecz naszego wspaniałego miasta" - podkreślił.

Zapytany, czy chciałby zostać wiceprezydentem miasta odpowiedział, że na nic nie liczy. "Najpierw musi paść propozycja i będziemy wspólnie decydować o tym, kto zostanie wiceprezydentem. To nie jest tylko moja decyzja" - zaznaczył Szemiot.

Kosiorek w rozmowie z PAP nie kryła zaskoczenia. "Jest to duża przewaga" - stwierdziła. Dodała, że to pozytywne i miłe zaskoczenie. "Teraz wiemy, że Gdynia naprawdę zasługuje na więcej i przeprowadziliśmy razem z Gdyńskim Dialogiem w Gdyni prawdziwą turkusową rewolucję" - powiedziała.

Pytana, czy zaproponuje swojemu kontrkandydatowi fotel wiceprezydenta miasta odpowiedziała, że podtrzymuje to, o czym mówiła w kampanii wyborczej, czyli że zaproponuje stanowisko osobie merytorycznej wskazanej przez klub Koalicji Obywatelskiej. Podkreśliła, że niezbędna i potrzebna jest współpraca z Radą Miasta.(PAP)

Starcia II tury. Wybory w 60 miastach prezydenckich

Dogrywki o fotel prezydenta odbyły się w ponad połowie miast, w których to stanowisko funkcjonuje. Na 107 miast prezydenckich, aż w 60 przeprowadzona została II tur wyborów samorządowych. Ponadto, w dziewięciu spośród osiemnastu miast wojewódzkich (licząc podwójnie stolice dla województw: lubuskiego i kujawsko-pomorskiego) I tura wyborów samorządowych również nie wyłoniła włodarza. W związku z tym dogrywka odbyła się m.in. w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Krakowie.

Wybory samorządowe 2024 – II tura w Gdyni

W II turze wyborów samorządowych o fotel prezydenta Gdyni walczyli:

  • Aleksandra Kosiorek – 34,43 proc. w I turze,
  • Tadeusz Szemiot – 25,85 proc. w I turze.