Przy każdym nowym budynku użyteczności publicznej będzie musiał powstać schron. Docelowo co najmniej 50 proc. ludności powinno mieć dostęp do takich obiektów. Tak wynika z zapowiedzi Lewicy, która przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw i skierowała go do laski marszałkowskiej.

„Jednym z kluczowych narzędzi ochrony ludności są budowle ochronne. Niestety w dotychczasowym prawodawstwie narzędzie to pozostaje pomijane i niezdefiniowane, co utrudnia budowę i projektowanie takich obiektów do celów cywilnych” – uzasadniają projekt posłowie Lewicy.

Uważają, że jest konieczne określenie warunków budowy, zasad użytkowania i remontów takich obiektów. W projekcie zdefiniowano pojęcie budowli ochronnej, schronu oraz ukrycia.

„Zaproponowane przepisy porządkują też zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego poszczególnych szczebli, zapobiegając rozmytej odpowiedzialności oraz uzupełniają je tam, gdzie niezbędne dla funkcjonowania systemu zadania nie posiadały przypisanych podmiotów mających je realizować” – wskazują parlamentarzyści.

I tak przykładowo projekt precyzuje, że gmina będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji budowli ochronnych na jej terenie, ich oznakowania, bieżącego utrzymania i remontów, a także do nadzorowania słyszalności syren alarmowych w uzgodnieniu ze starostą czy zapewnienia awaryjnych ujęć wody w przypadku awarii systemu wodociągowego. Samorządy będą musiały dostosować też nowe budynki użyteczności publicznej do funkcji ochronnej dla ludności cywilnej. Zdaniem posłów zwiększa to koszty ich budowy jedynie o 1,5 proc.

„Samorządy już wcześniej posiadały w zakresie swoich obowiązków ochronę i pomoc osobom poszkodowanym w wyniku klęsk, kryzysów i potencjalnych działań wojennych oraz odpowiadające tym zadaniom budżety. Dlatego oceniamy, że zaproponowane zmiany w przepisach nie spowodują nadmiernego obciążenia finansowego” – twierdzą posłowie. Ponadto podkreślają, że ustawa zapewni ministrom możliwość tworzenia programów wsparcia dla samorządów w realizacji zadań z zakresu ochrony życia i zdrowia ludności cywilnej. Zatem tam JST będą mogły szukać dodatkowych funduszy na te cele.

Nad projektem, który również ma regulować zasady ochrony cywilnej, pracuje niezależnie Ministerstwo Obrony Narodowej. ©℗