Jeszcze tylko kilka dni mają gminy i inne podmioty prowadzące tego rodzaju placówki na zapewnienie odpowiednich warunków w pomieszczeniach. Dodatkowo w schronisku za przestrzeganie przepisów o ochronie zwierząt i wymaganiach weterynaryjnych będzie musiał odpowiadać pracownik o określonych kwalifikacjach.

Takie zasady przewidują wchodzące w życie 27 stycznia br. przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. z 2022 r. poz. 175 ze zm.). Większość jego regulacji obowiązuje od zeszłego roku (np. w zakresie znakowania podopiecznych), ale wprowadzenie zmian dotyczących pomieszczeń zostało przesunięte o 12 miesięcy.

Określono minimalne wymogi dla wyodrębnionych miejsc utrzymywania zwierząt zdrowych (w tym osobnych pomieszczeń dla niekastrowanych samców i samic), izolowania chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, przechodzących kwarantannę po przyjęciu do schroniska, agresywnych i młodych oddzielonych od matek oraz samic z oseskami. Wymagania zależą od tego, czy pomieszczenia są przeznaczone dla psów, czy kotów. W przypadku tych pierwszych minimalna powierzchnia na jedno zwierzę jest związana z jego wagą (od 4 do 8 mkw.) oraz z liczbą psów przetrzymywanych w grupie (dla każdego kolejnego od 2 do 4 mkw.). Maksymalnie psów może być sześć – to ograniczenie nie obowiązuje dla suk ze szczeniętami.

W kojcu zewnętrznym lub nieogrzewanym pomieszczeniu schronisko musi zapewnić budy o takiej wielkości i takiej liczbie, które umożliwiają wszystkim psom jednoczesne schronienie i wypoczynek. Na dorosłego kota powinny przypadać 1,5 mkw. powierzchni (z wyjątkiem tej zajętej przez legowisko) oraz półka spoczynkowa – 0,5 mkw. Każdy kolejny kot to dodatkowe 0,75 mkw., a wysokość pomieszczeń ma mieć co najmniej 2 m (1,7 m w przypadku psów).

Schronisko musi również zatrudnić osobę, która będzie odpowiadać za przestrzeganie przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk oraz przepisów o ochronie zwierząt. Wymagania dla takiego pracownika to: wykształcenie w zawodzie technik weterynarii bądź wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika i co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami.

Równolegle parlamentarny zespół ds. ochrony praw zwierząt wystosował do resortów rolnictwa oraz cyfryzacji stanowisko w sprawie wprowadzenia obowiązku elektronicznego znakowania psów i kotów [pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Wraca pomysł obowiązkowego czipowania psów (i kotów)”, DGP nr 10/2024]. Podczas styczniowego posiedzenia zespołu Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, zwrócił uwagę na wysokie koszty utrzymania schronisk i zaproponował zmiany. – Prowadzenie schronisk powinno być zadaniem powiatów w ramach pomocniczości, ponieważ jedna gmina, szczególnie mała, nie zrealizuje tego zadania – powiedział. ©℗