Osoby, które chcą zostać rodziną zastępczą zawodową, będą musiały odbyć trwające 60 godzin szkolenie. Będzie ono zwiększone o dodatkowe godziny, gdy będą sprawować opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi.
Tak przewiduje projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej, który trafił do konsultacji. Jego wydanie jest konieczne w związku z tym, że od 1 września br. przestało obowiązywać rozporządzenie z 9 grudnia 2011 r. (Dz.U. poz. 1620), które do tej pory regulowało kwestię szkoleń dla opiekunów zastępczych. Jednak zostało ono uchylone na mocy art. 415 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. poz. 1700 ze zm.).
W stosunku do uchylonego rozporządzenia projekt nowej regulacji wprowadza przede wszystkim zmiany polegające na odesłaniu w nim do przepisów wspomnianej ustawy z 9 czerwca 2022 r. zamiast do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, która została przez nią zastąpiona. Natomiast taki sam jak dotychczas pozostaje zakres programowy oraz wymiar godzinowy szkoleń. I tak w przypadku kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka bądź placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego trwający 60 godzin kurs obejmuje m.in. elementy prawa rodzinnego, ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, wybrane elementy pedagogiki i psychologii rozwojowej oraz zajęcia praktyczne mające na celu zapoznanie się z doświadczeniami rodzin, które sprawują pieczę zastępczą.
Ponadto, tak jak obecnie, osoby odbywające kurs na rodzica zastępczego zawodowego, które będą sprawować opiekę nad dziećmi umieszczonymi w pieczy na podstawie przepisów ustawy z 9 czerwca 2022 r., będą miały rozszerzony jego program o dodatkowe 20 godzin, w trakcie których zapoznają się m.in. z metodami i zasadami oddziaływań resocjalizacyjnych i terapeutycznych. Takie dodatkowe godziny szkolenia są przewidziane również w przypadku przyjmowania pod opiekę dzieci niepełnosprawnych (20 godzin) oraz dla rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego (10 godzin).
Jednocześnie przepisy przejściowe wskazują, że programy szkoleń zatwierdzone przed wejściem w życie nowego rozporządzenia (nastąpi to dzień po jego ogłoszeniu) będą mogły być dalej stosowane do przygotowywania przyszłych opiekunów. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia