Domy pomocy społecznej (DPS) będą mogły od listopada przyjmować osoby niesamodzielne na czas określony, a gminy organizować usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich.

Taką możliwość przewiduje ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1693). Jej przepisy co do zasady wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W związku z tym, że ustawa została opublikowana 24 sierpnia br., to oznacza, że zacznie ona obowiązywać od 1 listopada. Od tej właśnie daty DPS będą mogły oferować miejsca pobytu krótkoterminowego, np. w sytuacji, gdy opiekun osoby niepełnosprawnej lub starszej, który na co dzień się nią zajmuje, nie będzie mógł przez jakiś czas tego robić lub będzie chciał odpocząć. Przepisy przewidują, że dom będzie mógł zapewniać wsparcie w formie dziennej – od 4 do 12 godzin dziennie, ale nie więcej niż przez 30 dni w ciągu roku, lub całodobowej – również przez 30 dni (w obydwu przypadkach pobyt będzie można przedłużyć jeszcze maksymalnie o kolejny miesiąc).

Od 1 listopada zmienią się też przepisy w sprawie świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Oprócz opiekunek środowiskowych będą mogły je zapewniać osoby z bliskiego otoczenia seniora, przy czym nie będą mogli to być członkowie jego rodziny. Od osoby wykonującej usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich będzie wymagane jedynie odbycie kursu pierwszej pomocy. Innym ważnym przepisem, który również wejdzie w życie od listopada, jest zapewnienie przez jednostki samorządu bezpłatnej ochrony prawnej pracownikom socjalnym w trakcie postępowania karnego, które będzie się toczyć np., gdy doszło do napaści na niego.

Jednak nie wszystkie nowe regulacje będą stosowane od listopada, bo ustawa przewiduje, że część z nich zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Wśród nich jest zmiana zwiększająca kwotę zasiłku stałego, którego wysokość będzie stanowić różnicę między 130 proc. kryterium dochodowego (teraz jest 100 proc.) a dochodem osoby samotnej lub dochodem w przeliczeniu na członka rodziny. Jednocześnie maksymalna kwota zasiłku będzie podniesiona z 719 zł do 1000 zł. Ponadto od przyszłego roku DPS oraz prywatne placówki opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych będą zobligowane do prowadzenia rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia mieszkańców, takich jak: wypadki, samoobrażenia i uszkodzenia ciała. Nowe przepisy określają, jak taki rejestr będzie prowadzony, jakie informacje będą w nim umieszczane, a także zasady ich przekazywania wojewodom. ©℗