statystyki

Jak poprawnie rozumieć równość szans w projektach EFS

autor: Ewa Nowińska02.03.2016, 09:35; Aktualizacja: 02.03.2016, 11:31
prawo prawnik

Beneficjenci realizujący projekty na bieżąco są monitorowani pod kątem spełniania zasady równości szans.źródło: ShutterStock

Nie można realizować przedsięwzięcia bez uwzględniania powszechnego dostępu dla osób z niepełnosprawnościami. Brak takich zapisów może spowodować odrzucenie wniosku na etapie oceny eksperta.

W zasadzie równości szans chodzi o umożliwienie korzystania z efektów projektu osobom z jakąkolwiek niepełnoprawnością (fizyczną, intelektualną). Chodzi o to, aby takie osoby mogły prowadzić niezależne życie i uczestniczyć w życiu społecznym i gospodarczym.

Z kolei zapewnienie równych szans kobiet i mężczyzn to podejmowanie działań na rzecz osiągnięcia stanu, w którym kobietom i mężczyznom przypisuje się taką samą wartość społeczną, równe prawa i równe obowiązki oraz gdy mają równy dostęp do zasobów (takich jak środki finansowe, szanse rozwoju), z których mogą korzystać. Chodzi także o zagwarantowanie możliwości wyboru drogi życiowej bez ograniczeń wynikających ze stereotypu płci. Wytyczne w tym zakresie obowiązują od 8 maja 2015 r.

Ze względu na zasadę równości szans inwestycje realizowane w ramach funduszy unijnych muszą być wolne od barier i umożliwiać korzystanie z infrastruktury osobom o zróżnicowanych potrzebach, w szczególności w zakresie mobilności, percepcji, sprawności sensorycznej i komunikowania się.

Ekspert oceniający wniosek o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ma do dyspozycji narzędzie zwane standardem minimum, czyli zestaw pięciu pytań[ramka 1], za pomocą których ocenia, czy wnioskodawca przynajmniej w stopniu minimalnym zapewnia realizację projektu z uwzględnieniem zasady równych szans. Spełnienie co najmniej dwóch z pięciu wymogów stawianych wnioskodawcom w projektach jest warunkiem koniecznym do tego, by projekt mógł być następnie poddany ocenie przez eksperta w zakresie merytorycznym.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane