Brak wymogu doświadczenia w administracji rządowej i rezygnacja z konkursów na stanowiska dyrektorskie to dopiero początek zmian w prawie. Będzie kompleksowa ocena funkcjonowania całej administracji publicznej.
Na wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą powoływane osoby na podstawie kodeksu pracy. Nie będzie otwartych i konkurencyjnych naborów. Takie m.in. poprawki PiS zgłosił do sprawozdania sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych dotyczącego projektu nowelizacji ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.). Wczoraj w Sejmie odbyło się jego drugie czytanie. W pierwotnej wersji projektu zakładano, że konkursy mają dotyczyć wszystkich stanowisk poza tymi przewidzianymi dla dyrektorów i ich zastępców. Z powodu nieobecności na komisji części posłów PiS przegłosowano rozwiązania, które przywracały konkursy i wymóg posiadania doświadczenia. Po drugim czytaniu projekt ponownie trafi do komisji.
Według Andżeliki Możdżanowskiej z PSL proponowane zmiany są zamachem na służbę cywilną. Opozycja podkreślała, że nowe przepisy doprowadzą do zwolnienia 1,6 tys. dyrektorów i ich zastępców. Doktor Artur Górski wskazał, że poprzednia koalicja rządząca zwalniała nawet za to, że pracownik pomylił się, licząc torebki z logo KPRM. Podkreślił też, że wymieniono wszystkich pracowników, którzy byli zatrudnieni za rządów PiS. Z kolei klub Kukiz’15 podkreślał, że zniesienie wymogu posiadania doświadczenia w administracji jest dobrym rozwiązaniem.
Beata Kępa, szef KPRM, stwierdziła zaś, że nowe rozwiązania prowadzą do likwidacji fikcji, jaką były konkursy. W swoim wystąpieniu powołała się na opinię stowarzyszenia absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Wynika z niej, że zmiany w służbie cywilnej powinny być bardziej kompleksowe. KPRM zapewniła, że kuźnia kadr będzie zajmowała się szkoleniami dla urzędników.
– Nie możemy pozwolić na to, że duże pieniądze na szkoleniach zarabiają prywatne firmy – uważa Beata Kępa.
W czasie posiedzenia padły też pytania, czy będą całościowe rozwiązania dotyczące zatrudniania i wynagradzania w administracji.
– Potrzebna jest nam rzetelna diagnoza administracji w Polsce. W tym celu w KPRM powstaje po likwidacji innych departamentów centrum oceny administracji – zapowiedziała Beata Kempa.
Etap legislacyjny
Projekt po II czytaniu