statystyki

Samorządy nie chcą kuratoryjnego nadzoru

autor: Artur Radwan21.12.2015, 07:48; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:09
Dziecko, szkoła, uczeń

Jeśli między szkołą a znajdującymi się w jej rejonie ulicami są zbyt duże odległości, wówczas samorząd musi zapewnić dowóz dzieci do placówki albo zwrócić koszty przejazdu komunikacją miejskąźródło: ShutterStock

Gminy apelują do posłów, aby nie ograniczano im swobody w decydowaniu o liczbie szkół i przedszkoli. Wiążące dla nich w tych sprawach decyzje kuratorów sparaliżują oświatę.

Samorządy pod koniec każdego roku zastanawiają się, które szkoły i przedszkola, a także inne placówki oświatowe, powinny zostać zlikwidowane. Następnym krokiem jest podjęcie uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji placówki. Decyzje w tej sprawie muszą zapaść do końca lutego. Jednak tym razem plany samorządowców mogą pokrzyżować kuratorzy, których w przyszłym roku ma powoływać minister edukacji.

Sprzeciw do wszystkiego

Obecnie gminy i powiaty muszą się liczyć z opinią kuratorów tylko przy przekazywaniu – np. stowarzyszeniu rodziców – szkół, do których uczęszcza maksymalnie 70 uczniów. W przypadku innych decyzji nadzór pedagogiczny praktycznie nie ma decydującego słowa (patrz infografika). Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który do Sejmu wnieśli posłowie PiS, zakłada jednak wzmocnienie roli nadzorczej kuratorów. Otóż bez ich zgody samorządy nie będą mogły ani zlikwidować podległych im placówek, ani zreorganizować ich siatki. – Wszystko wskazuje na to, że kuratorzy będą działać tak, jak zażyczy sobie minister edukacji. A to oznacza, że mogą z powodów politycznych bronić stanowisk nauczycielskich i blokować decyzję samorządów o zamknięciu placówki – mówi Tadeusz Kołacz, naczelnik wydziału oświaty w Chrzanowie.

Pośpiech nie pomoże


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • xyz(2016-01-24 23:54) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękujemy Prawu i Sprawiedliwości za Ustawę o wzmocnieniu Kuratorów w przypadku likwidacji szkół . BRAWO !!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane