Uchwała nie może wskazywać, że studiujące dziecko jest uprawnione do korzystania z lokalnych ulg i zniżek do momentu ukończenia 26 lat, skoro przepisy regulujące zasady ogólnopolskiej karty dużej rodziny (KDR) jako granicę wieku wyznaczają 25 lat.
Taką nieprawidłowość wskazał wojewoda podlaski, który stwierdził nieważność uchwały radnych Suwałk w sprawie przyjęcia na terenie miasta programu „Suwalska Rodzina Plus”. Uznał on, że samorządy, wydając akty prawne dotyczące własnych kart dających rodzicom z trójką dzieci szczególne uprawnienia, muszą być uregulowane zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (Dz.U. poz. 1863). W związku z tym radni nie mogą w uchwale tworzyć innej definicji rodziny wielodzietnej niż ta, która została w niej wskazana.
Dlatego zdaniem organu nadzoru naruszeniem prawa jest określenie w uchwale, że lokalną KDR może być użytkowana przez studiujące dziecko dopóki nie skończy 26 lat, podczas gdy ustawa wiąże możliwość posiadania karty z momentem osiągnięcia 25. roku życia. Z tego samego powodu wojewoda zakwestionował warunek wskazujący, że przesłanką posiadania karty jest wspólne zamieszkiwanie rodziców. Podkreślił, że jedynym kryterium, jakie wymienia ustawa, jest wielodzietność. Radni nie mogą więc wprowadzać dodatkowych warunków, od których będzie uzależnione uzyskanie karty.
Kolejny zapis uchwały, który został zakwestionowany przez organ nadzoru, dotyczył dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku o wydanie KDR. Wojewoda uznał, że kwestia ta jest kompleksowo uregulowana w ustawie i rada nie może żądać od osób dostarczenia dokumentów innych niż wymienione w niej dla konkretnej kategorii osób. W szczególności nie może wymagać przedstawiania zaświadczeń służących potwierdzeniu określonych okoliczności, takich jak planowany termin zakończenia nauki przez dziecko, jeżeli ustawodawca przewidział dla nich jedynie formę oświadczenia.
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 1 września 2015 r., nr NK-II.4131.108.2015.DM.