statystyki

5 proc. opłaty za duplikat karty to dochód gminy

autor: Michalina Topolewska22.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 22.10.2015, 09:49
Okazuje się jednak, że nie cała opłata pobierana za duplikat powinna być oddana przez samorząd.

Okazuje się jednak, że nie cała opłata pobierana za duplikat powinna być oddana przez samorząd.źródło: ShutterStock

Samorząd nie musi przekazywać do budżetu państwa całej kwoty należności uiszczanej przez członka rodziny wielodzietnej za wyrobienie mu nowego dokumentu uprawniającego do zniżek i ulg.

Tak wynika ze stanowiska przedstawionego przez Ministerstwo Finansów. Dotyczy ono sytuacji, gdy posiadacz karty dużej rodziny (KDR), któremu została ona ukradziona, zgubił ją lub w inny sposób stracił, występuje do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) o wydanie duplikatu. Jego wyrobienie wymaga wniesienia opłaty w wysokości 9,21 zł. Zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (Dz.U. poz. 1863) stanowi ona dochód budżetu państwa.

Okazuje się jednak, że nie cała opłata pobierana za duplikat powinna być oddana przez samorząd. Resort finansów w swoim stanowisku wskazuje bowiem, że w tej sprawie zastosowanie ma art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 513 ze zm.). Wynika z niego, że do źródeł dochodów własnych gminy należy też 5 proc. dochodów uzyskiwanych na rzecz budżetu państwa w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych – zleconych ustawami, o ile ich przepisy nie stanowią inaczej. MF podkreśla, że nie ulega wątpliwości, iż wykonywanie obowiązków dotyczących przyznawania KDR przez gminy należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Dlatego pobierając opłatę za kartę, powinny one odliczyć dla siebie 5 proc.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane