statystyki

Zadania zlecone nie ze środków własnych samorządów

autor: Grażyna Wróblewska14.10.2015, 09:48; Aktualizacja: 14.10.2015, 10:22

W związku z niejednolitym podejściem różnych organów do kwestii niedofinansowania zadań zleconych samorządów przez wojewodów zwróciliśmy się o zajęcie stanowiska w tej sprawie do Grażyny Wróblewskiej, przewodniczącej Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, prezes RIO w Poznaniu.

P/0716/2/15Poznań, 29 września 2015 r.

W związku z zapytaniem, „czy w razie niedofinansowania zadania zleconego przez wojewodę jednostka samorządu terytorialnego może ze środków własnych pokryć wydatki związane z jego realizacją”, przedstawiam następujące stanowisko.

Zgodnie z przepisem art. 49 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1115 ze zm., dalej: u.d.j.s.t.) jednostka samorządu terytorialnego wykonująca zadania zlecone z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami otrzymuje z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację tych zadań. Dotacje celowe powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań. W przypadku niedotrzymania warunku przekazaniu dotacji jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo dochodzenia należnego świadczenia wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowych, w postępowaniu sadowym.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą tylko w określonych ustawami szczególnymi przypadkach wspierać działalność administracji rządowej, np. w zakresie zadań realizowanych przez powiat możliwe jest dofinansowanie komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej poprzez wpłaty na Fundusz Wsparcia PSP. Możliwe jest także dofinansowanie zadań realizowanych z budżetu państwa poprzez wpłaty na Fundusz Wsparcia Policji lub Fundusz Wsparcia Straży Granicznej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane