statystyki

Zadania zlecone nie ze środków własnych samorządów

autor: Grażyna Wróblewska14.10.2015, 09:48; Aktualizacja: 14.10.2015, 10:22

W związku z niejednolitym podejściem różnych organów do kwestii niedofinansowania zadań zleconych samorządów przez wojewodów zwróciliśmy się o zajęcie stanowiska w tej sprawie do Grażyny Wróblewskiej, przewodniczącej Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, prezes RIO w Poznaniu.

P/0716/2/15Poznań, 29 września 2015 r.

W związku z zapytaniem, „czy w razie niedofinansowania zadania zleconego przez wojewodę jednostka samorządu terytorialnego może ze środków własnych pokryć wydatki związane z jego realizacją”, przedstawiam następujące stanowisko.

Zgodnie z przepisem art. 49 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1115 ze zm., dalej: u.d.j.s.t.) jednostka samorządu terytorialnego wykonująca zadania zlecone z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami otrzymuje z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację tych zadań. Dotacje celowe powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań. W przypadku niedotrzymania warunku przekazaniu dotacji jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo dochodzenia należnego świadczenia wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowych, w postępowaniu sadowym.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą tylko w określonych ustawami szczególnymi przypadkach wspierać działalność administracji rządowej, np. w zakresie zadań realizowanych przez powiat możliwe jest dofinansowanie komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej poprzez wpłaty na Fundusz Wsparcia PSP. Możliwe jest także dofinansowanie zadań realizowanych z budżetu państwa poprzez wpłaty na Fundusz Wsparcia Policji lub Fundusz Wsparcia Straży Granicznej.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane