Pracodawca będzie mógł przez okres 12 miesięcy otrzymywać zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenie bezrobotnego, który nie skończył 30 lat. Stanie się tak, jeżeli przyjmie go na pełen etat i będzie zatrudniał przez kolejny rok.
Takie jest główne założenie projektu zmian w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.), którym wczoraj zajmowali się posłowie.
– Nowelizacja realizuje program „Praca dla młodych”, który jest szansą na stałe i stabilne zatrudnienie dla 100 tys. osób – mówiła Katarzyna Izabela Mrzygłocka, poseł PO i sprawozdawca ustawy.
Dodała, że w trakcie prac prowadzonych w podkomisji wprowadzone zostały do niej istotne modyfikacje, które mają m.in. zapobiegać przypadkom zwalniania pracowników tylko z tego powodu, że przedsiębiorca na ich miejsce będzie chciał przyjąć osobę z refundacją. Zgodnie z poprawką z dofinansowania tworzonych miejsc pracy dla bezrobotnych nie będzie mogła skorzystać firma, która w ciągu sześciu miesięcy zmniejszyła zatrudnienie z przyczyn leżących po jej stronie. Ponadto doprecyzowane zostały przepisy regulujące sposób postępowania w przypadku, gdy zatrudnienie w firmie ustanie z winy pracownika.
Z kolei poseł Dariusz Cezar Dziadzio z PSL przypominał, że nowelizacja jest elementem strategii rozwoju rynku pracy. W jej wyniku w ostatnich latach przyjęty został unijny program gwarancji dla młodzieży oraz przeprowadzona została reforma urzędów pracy.
W związku ze zgłoszeniem jednej poprawki projekt trafi ponownie do komisji polityki społecznej i rodziny, a głosowanie nad nim odbędzie się jutro.
Etap legislacyjny
Projekt po drugim czytaniu