Lepsza ochrona dzieci przed przemocą

autor: Michalina Topolewska16.09.2015, 07:18; Aktualizacja: 16.09.2015, 09:17
Przemoc domowa

W przypadku wystąpienia kilku przesłanek świadczących o potencjalnej przemocy koordynator będzie powoływać zespół wsparcia rodziny, który przygotuje dla niej indywidualny planźródło: ShutterStock

W każdej gminie ma działać koordynator, do którego będą trafiać informacje o małoletnich zagrożonych agresją. Ich sytuacja będzie potem monitorowana przez zespół specjalistów.

Instytut Rozwoju Służb Społecznych (IRSS) kończy opracowywanie nowego narzędzia, które ma pomagać pracownikom socjalnym oraz przedstawicielom innych instytucji w zapobieganiu przemocy wobec dzieci. Jednym z jego elementów będzie ankieta służąca zdiagnozowaniu, czy małoletni jest zagrożony agresją. O tym, czy i w jakiej formie te profilaktyczne działania zostaną wdrożone, zdecyduje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

Opóźnione prace

IRSS realizuje projekt służący stworzeniu narzędzia monitorowania losów dziecka na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL). Mimo że pierwsze zapowiedzi jego powstania pojawiły się już kilka lat temu, prace nad nim się opóźniały. MPiPS czekało bowiem, aż Komisja Europejska zgodzi się na zmianę przeznaczenia pieniędzy unijnych na ten właśnie cel. W związku z tym prace nad nowym instrumentem rozpoczęły się na wiosnę, a obecnie znajdują się na końcowym etapie.

– Przygotowane przez nas narzędzie składa się z trzech elementów – wyjaśnia dr Sergo Kuruluszwili, dyrektor IRSS.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane