statystyki

Antyalkoholowe plany wietrzeją. Samorządowcy obawiali się zaostrzenia przepisów

autor: Tomasz Żółciak31.08.2015, 07:10; Aktualizacja: 31.08.2015, 07:38
alkohol, akcyza, banderola

Zupełnie nowy postulat dotyczy surowszego traktowania sprzedawcówźródło: ShutterStock

Przedstawiciele władz lokalnych postanowili sami przygotować założenia zmian w przepisach ograniczających sprzedaż napojów wyskokowych. Zrezygnowali jednak z najdalej idących postulatów.

Nad projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pracują samorządowcy z Unii Metropolii Polskich w porozumieniu ze Związkiem Miast Polskich (ZMP) – wynika z ustaleń DGP. Informację potwierdza Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia i członek zarządu ZMP. – Wiosną zgłaszaliśmy ogólne inicjatywy dotyczące konieczności uregulowania kwestii sprzedaży alkoholu na terenie gmin, ale nie odniosło to skutku. Dlatego od razu na początku przyszłej kadencji, gdy posłowie będą ustalać harmonogram prac legislacyjnych, zgłosimy projekt ustawy – przyznaje. Samorządowcy chcą zebrać podpisy pod dokumentem i liczą, że zostanie zgłoszony jako inicjatywa poselska.

Na początku czerwca opisywaliśmy w DGP postulaty zgłaszane przez samorządy mające coraz większy problem z kontrolowaniem spożycia alkoholu. Część propozycji była naprawdę daleko idąca. Bydgoszcz sugerowała wyciąganie konsekwencji w stosunku do nieletnich kupujących alkohol, np. w formie prac społecznych takich jak pomoc starszym, niepełnosprawnym dzieciom czy prace porządkowe na terenie gminy. Toruń stał na stanowisku, że przepisy powinny umożliwić cofnięcie zezwolenia już w przypadku przebywania w lokalu nietrzeźwej osoby nieletniej. Z kolei Szczecin chciał zakazu sprzedaży wysokoprocentowych alkoholi na terenie stacji benzynowych.

Według naszych ustaleń po konsultacjach lista postulatów znacznie się skróciła. Samorządowcy obawiali się, by nie pójść o krok za daleko, co już na starcie pogrzebałoby szanse na znalezienie poparcia wśród posłów. Dlatego we wstępnej wersji projektu znajdują się najważniejsze dla nich postulaty.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane