statystyki

Odsyłając do BIP, urzędnik powinien wskazać adres konkretnej strony

autor: Piotr Pieńkosz25.08.2015, 08:34; Aktualizacja: 25.08.2015, 08:53
Urzędnik, szpieg

Jeśli dane są na stronie instytucji, urzędnicy nie muszą przesyłać ich w odpowiedziźródło: ShutterStock

Skierowałem do jednego z urzędów wniosek o udostępnienie informacji publicznej. W odpowiedzi odesłano mnie do biuletynu informacji publicznej (BIP), gdyż – jak twierdzi urząd – tam są zamieszczone interesujące mnie informacje. Problem polega na tym, że nie mogę znaleźć tych danych, bo urząd podesłał mi jedynie link do strony głównej swojego biuletynu, a nie adres konkretnej zakładki na tej stronie. Czy mogę interweniować – pyta pan Czesław

Z opisu sytuacji wynika, że urzędnicy nie zachowali się prawidłowo, choć kierunek ich działania wydaje się właściwy. Otóż zgodnie z przepisami podstawowym kanałem dystrybucji danych o działalności państwa są biuletyny informacji publicznej prowadzone przez poszczególne urzędy, na których publikuje się dane i dokumenty. Uwaga! Nie wolno mylić BIP ze zwykłą stroną internetową administrowaną przez daną jednostkę. Informacja jest udostępniana na wniosek dopiero wtedy, gdy nie została opublikowana w BIP.

Zdarzają się jednak pytania o coś, co zostało w biuletynie informacji publicznej zamieszczone. W takiej sytuacji urząd może ograniczyć się do poinformowania wnioskodawcy, że dane, o które pyta, widnieją na urzędowych stronach. Taka odpowiedź zwalnia podmiot dysponujący określonymi danymi z obowiązku ich udostępniania na wniosek, gdyż publikacja informacji BIP wyłącza wnioskowy tryb dostępu do nich. Prawidłowość takiego postępowania pracowników administracji publicznej potwierdza orzecznictwo (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 stycznia 2015 r., sygn. akt II SAB/Wa 860/14).

Z drugiej strony odesłanie wnioskodawcy do BIP powinno przybrać formę wskazania adresu konkretnej strony w biuletynie, na której znajduje się interesująca daną osobę informacja, a nie adresu strony głównej BIP urzędu.

Ponadto, z opisywanego rozwiązania urzędnicy mogą skorzystać wyłącznie wtedy, gdy materiał zamieszczony w BIP wprost odpowiada treści pytania wnioskodawcy. Jeżeli materiały nie odnoszą się do meritum wniosku, urząd powinien przygotować odpowiedź, a nie poprzestać na odesłaniu go na strony biuletynu (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 stycznia 2013 r., sygn. akt I OSK 2244/12, wyrok NSA z 18 sierpnia 2010 r., sygn. akt I OSK 844/10). Jeśli np. ktoś pyta o wysokość wynagrodzenia burmistrza, to urząd powinien odesłać taką osobę do stosownej uchwały, a nie do oświadczenia majątkowego osoby, która sprawuje tę funkcję.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane