statystyki

Mąż zaufania nagra pracę komisji

12.08.2015, 10:00; Aktualizacja: 12.08.2015, 10:49

Nowości wyborcze to przeźroczyste urny, koperty na karty do głosowania oraz konieczność zawiadamiania każdego mieszkańca. Wejdą w życie w 2016 r. Ale już od dziś można rejestrować prace komisji wyborczej.

Eksperci ze Związku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) przypominają, że zmiany muszą interesować gminy już w kontekście zbliżających się październikowych wyborów parlamentarnych. Zgodnie z prezydencką nowelizacją kodeksu wyborczego z 25 czerwca 2015 r., wchodzącą w życie już 12 sierpnia, w lokalach wyborczych trzeba się liczyć nie tylko z samą obecnością mężów zaufania.

Mąż zaufania nagra prace komisji

Osoby te mogą używać urządzeń rejestrujących, co dotychczas nie było dozwolone. Rejestracja nie dotyczy jednak przebiegu całych wyborów. Obejmuje czas od otwarcia lokalu wyborczego, opieczętowania urny i kart oraz ich wyliczenia do rozpoczęcia głosowania, a następnie od zamknięcia lokalu do podpisania protokołu. Takie rozwiązanie ma sprzyjać kontroli prac komisji, a jednocześnie zapewniać tajność wyborów oraz ochronę danych osobowych.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane