statystyki

Gminy będą mogły preferencyjnie zlecać usługi spółdzielniom socjalnym

autor: Michalina Topolewska29.06.2015, 07:14; Aktualizacja: 29.06.2015, 07:21
pieniądze-finanse-budżet

Wprowadzenie nowej kategorii osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 kwietnia 2007 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. nr 94 poz. 651 ze zm.), który został przygotowany przez posłów komisji polityki społecznej i rodziny.źródło: ShutterStock

Brak statusu bezrobotnego nie przeszkodzi w założeniu spółdzielni socjalnej. Jednak takie prawo będzie przysługiwać wyłącznie osobom, które nie skończyły 30 lat, oraz tym po 50. roku życia.

Wprowadzenie nowej kategorii osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 kwietnia 2007 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. nr 94 poz. 651 ze zm.), który został przygotowany przez posłów komisji polityki społecznej i rodziny. W związku z rozszerzeniem grupy obywateli, którzy mogą założyć takie przedsiębiorstwo, konieczne jest wprowadzenie zmian do art. 6 ustawy, który określa, jakie dokumenty są składane przy jego rejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ich przypadku potrzebne będzie zaświadczenie powiatowego urzędu pracy potwierdzające, że poszukują pracy.

Poselski projekt zakłada też, że spółdzielnia socjalna będzie mogła zatrudniać osoby realizujące kontrakty socjalne, na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163) oraz bezrobotnych, którzy mają ustalony III profil pomocy.

– Dla osób, które przez wiele lat były nieaktywne zawodowo, podjęcie zatrudnienia w formule spółdzielni socjalnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala bowiem przywrócić nawyki pracy – komentuje Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Co więcej, zatrudnienie wspomnianej grupy osób będzie mogło być objęte dodatkowym finansowym wsparciem. Zgodnie z nowelizacją ich wynagrodzenie w okresie 12 miesięcy od podjęcia pracy będzie mogło być refundowane przez starostę na zasadach przewidzianych dla prac interwencyjnych. Aby otrzymywać zwrot pieniędzy, spółdzielnia socjalna będzie musiała podpisać umowę ze starostą właściwym ze względu na jej siedzibę.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane