Ponad 70 poprawek wprowadzili senatorowie do ustawy o świadczeniu wspierającym. Do tych najważniejszych należy zmiana dotycząca minimalnej liczby punktów w skali potrzeby wsparcia, która będzie warunkować dostęp do nowej formy pomocy.

Ustawa przyjęta przez Sejm zakłada bowiem, że osoba niepełnosprawna będzie mogła otrzymać świadczenie wspierające, jeśli na wydanej przez wojewódzki zespół ds. orzekania niepełnosprawności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia będzie miała od 70 do 100 pkt. Natomiast poprawka Senatu wskazuje, że pomoc finansowa będzie przysługiwać osobom mającym od 50 do 100 pkt we wspomnianej skali. Jednocześnie izba wyższa zmieniła wysokość kwot świadczenia, na 40 proc., 70 proc., 100 proc., 140 proc., 180 proc. i 220 proc. renty socjalnej w zależności od uzyskanej liczby punktów powyżej 50, podczas gdy Sejm przyjął, że będzie to 40 proc., 60 proc., 80 proc., 120 proc., 180 proc. i 220 proc. renty socjalnej w zależności od ustalonej liczby punktów powyżej 70.

Kolejna z poprawek Senatu przewiduje rozszerzenie i uszczegółowienie definicji potrzeby wsparcia oraz wskazuje 14 obszarów codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, które powinny być uwzględniane przy ustalaniu, jaki jest jej potrzebny poziom wsparcia. Izba wyższa postanowiła też zmienić przepisy ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901) w taki sposób, żeby świadczenie wspierające nie było liczone do dochodu osoby niepełnosprawnej w zakresie określania kwoty odpłatności za korzystanie z usług opiekuńczych.

Następna senacka poprawka dotyczy możliwości łączenia pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z emeryturą lub rentą. Posłowie postanowili, że takie prawo będzie przysługiwać osobom, które będą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne po 1 stycznia 2024 r., a więc gdy wejdą w życie nowe przepisy. Jednak zdaniem Senatu takie rozwiązanie narusza zasadę równego traktowania opiekunów osób niepełnosprawnych i dlatego zaproponowali, aby obejmowała również osoby, które obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Ponadto został zmodyfikowany przepis regulujący wypłacanie tego świadczenia po śmierci osoby niepełnosprawnej. Senatorowie chcą, aby opiekun zachowywał do niego prawo do ostatniego dnia drugiego miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym doszło do zgonu członka rodziny, a nie do ostatniego dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć, jak uchwalili posłowie.

Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm, który podejmie decyzję o odrzuceniu lub zaakceptowaniu poprawek izby wyższej. ©℗