Wzory formularzy wykorzystywanych w przypadku zgłoszenia przemocy w rodzinie zostaną dostosowane do nowych przepisów.
Za miesiąc wejdzie w życie ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 535). Przewiduje ona m.in. rozszerzenie definicji przemocy oraz zastąpienie sformułowania mówiącego o przemocy w rodzinie na „przemoc domową”, a także zmiany w działalności gminnych zespołów interdyscyplinarnych. Jednocześnie swoją moc utracą akty wykonawcze wydane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów. Jednym z nich jest rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie procedury Niebieskiej karty oraz wzorów formularzy Niebieska karta (Dz.U. poz. 1245). Dlatego do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła informacja o przygotowywaniu nowego rozporządzenia.
Procedura Niebieska karta jest narzędziem, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom doświadczającym przemocy domowej. W jej ramach współpracują przedstawiciele instytucji i służb społecznych, które są zobowiązani do reagowania, gdy dochodzi do krzywdzenia. Zgodnie z opisem zawartym w wykazie w projekcie rozporządzenia określone zostaną zadania, jakie w trakcie trwania procedury będą wykonywane przez jej uczestników, oraz terminy, w jakich powinny być wykonywane poszczególne czynności. Dodatkowo w nowym rozporządzeniu uregulowany zostanie sposób monitorowania i oceny sytuacji zarówno osoby doświadczającej przemocy i jej bliskich, jak i osoby stosującej przemoc.
Ponadto zmodyfikowane zostaną wzory formularzy Niebieska karta, na podstawie których prowadzona jest praca z osobami pokrzywdzonymi w wyniku przemocy oraz tymi stosującymi przemoc. Pierwszy z nich to druk „Niebieska karta – A”, który jest wstępną diagnozą i zawiera podstawowe informacje dotyczące osób, które doznały przemocy, oraz ich agresora. Formularz „Niebieska karta – B” otrzymuje ofiara przemocy, a jeśli jest nią dziecko, to jej rodzic, opiekun prawny lub faktyczny. Ten dokument zawiera podstawowe informacje na temat przysługujących jej praw oraz miejsc, gdzie może otrzymać pomoc. Następny druk, „Niebieska karta – C”, jest wypełniany przez grupę roboczą (po wejściu w życie ustawy z 9 marca br. będzie ona funkcjonować jako grupa diagnostyczno-pomocowa) i na podstawie zawartych w nim danych opracowywany jest indywidualny plan pomocy dla krzywdzonej osoby. Natomiast formularz „Niebieska karta – D” jest wykorzystywany do pracy ze sprawcą przemocy.©℗