Coraz bliżej do startu nowego regionalnego programu operacyjnego (RPO) dla Mazowsza. Zarząd województwa przyjął właśnie harmonogram konkursów na 2015 r.

Mazowsze w nowej perspektywie finansowej jako pierwsze polskie województwo uzyskało status regionu lepiej rozwiniętego i w ten sposób opuściło grupę najbiedniejszych obszarów UE. Awans będzie się jednak wiązał z negatywnymi konsekwencjami finansowymi. Na lata 2014–2020 otrzyma tylko ok. 2 mld euro (o miliard mniej niż w latach 2007–2013). Z tej kwoty jeszcze w tym roku ma zostać rozdysponowanych 215,9 mln euro, czyli ok. 870 mln zł.
Najwcześniej, bo już na przełomie maja i czerwca, zostaną uruchomione środki na projekty pozakonkursowe. Około 12 mln euro w pierwszej kolejności otrzymają powiatowe urzędy pracy na aktywizację osób bezrobotnych. Natomiast w III kwartale zostanie uruchomione wsparcie – ok. 1,13 mln euro – na rozwój sektora ekonomii społecznej oraz pomoc stypendialną dla uzdolnionych uczniów (projekty samorządu wojewódzkiego opiewają na ponad 850 tys. euro).
Pierwsze konkursy ruszą dopiero w III kwartale. Wtedy m.in. zostanie ogłoszony nabór na e-usługi dla Mazowsza – na początku zostaną wybrane projekty związane z informatyzacją służby zdrowia oraz elektroniczną administracją. Na ten cel zostanie wydane w tym roku 5,5 mln euro. W IV kwartale rozpocznie się zaś m.in. rywalizacja o dotacje na projekty badawczo-rozwojowe (ok. 5 mln euro) oraz termo- modernizację budynków (ok. 14 mln euro). Pod koniec roku zostanie uruchomione działanie dotyczące rozwoju mobilności miejskiej w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (m.in. na budowę ścieżek rowerowych do pozyskania będzie suma 43,8 mln euro). W sumie do końca roku odbędzie się kilkanaście nowych konkursów.
W nowym RPO dla Mazowsza pojawi się kilka nowości. Po pierwsze wnioski o przyznanie dofinansowania będzie można składać tylko elektronicznie. W ten sam sposób będzie realizowany cały obieg korespondencji z beneficjentami (np. poprawianie wniosku, a także rozliczanie projektu). Posłuży do tego lokalny system informatyczny stworzony specjalnie dla nowej perspektywy.
Do dyspozycji beneficjentów będzie też więcej niż dotychczas doradców, którzy pomogą przygotować dokumentację. Punkty informacyjne będą działać nie tylko w Warszawie, ale także w Siedlcach, Ostrołęce, Płocku, Ciechanowie i Radomiu.
– Będzie w nich można liczyć na kompleksowe wsparcie – od pomysłu przez pomoc podczas przygotowywania wniosku i w trakcie realizacji inwestycji aż po rozliczenie projektu – zapewnia Mariusz Frankowski, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.