Uchwała radnych wprowadzająca zniżki dla rodzin wielodzietnych nie spełnia cech aktu prawa miejscowego. Dlatego nie zacznie obowiązywać po 14 dniach od publikacji w dzienniku urzędowym.
Tak uznał wojewoda wielkopolski, który stwierdził nieważność jednego z zapisów uchwały podjętej przez radę gminy Powidz. Dotyczyła ona wprowadzenia na jej terenie lokalnego programu karta dużej rodziny (KDR). Uchwała miała wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Wielkopolskiego, ale właśnie ten zapis wzbudził zastrzeżenia organu nadzorczego.
W ocenie wojewody taki warunek narusza przepisy ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 197, poz. 1172 ze zm.). Zgodnie z jej art. 13 pkt 2 i 10 w wojewódzkim dzienniku urzędowym publikuje się m.in. akty prawa miejscowego stanowione przez organy gminy oraz inne akty prawne, informacje, obwieszczenia, jeżeli tak nakazują przepisy szczególne. Ponadto art. 4 ust. 1 powyższej ustawy wskazuje, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, wchodzą w życie po upływie 14 dni (chyba że określony został termin dłuższy).
Zdaniem wojewody rada gminy Powidz błędnie przyjęła, że uchwała wprowadzająca program wspierania rodzin wielodzietnych jest aktem prawnym spełniającym wspomniane wymogi, ponieważ nie ustanawia przepisów powszechnie obowiązujących. Nie zawiera bowiem norm generalnych – nie nakłada obowiązków i nie przyznaje praw nieokreślonemu kręgowi odbiorców. Uchwała o KDR jest aktem prawnym o charakterze wewnętrznym, konkretyzującym sposoby działania gminy zmierzające do osiągnięcia określonych celów. Jak wyjaśnia wojewoda, świadczy o tym analiza jej poszczególnych zapisów. Jako przykład organ nadzorczy podaje postanowienie, z którego wynika, że informacje na temat lokalnej KDR, w tym o podejmowanych w jej ramach działaniach, będą dla osób zainteresowanych udostępniane za pośrednictwem strony internetowej oraz w gablotach sołectw. To zaś oznacza, że treścią programu są zapisy o charakterze prognoz, planów i zasad polityki, którą ma prowadzić wójt gminy. Nie mają one natomiast waloru aktu prawa miejscowego, co skutkuje uznaniem, że uchwała powinna wejść w życie z dniem podjęcia.
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN.I.4131.1.134.2015.16 wojewody wielkopolskiego z 24 kwietnia 2015 r.