statystyki

Karta dużej rodziny wchodzi z dniem podjęcia

autor: Michalina Topolewska05.05.2015, 07:12; Aktualizacja: 05.05.2015, 07:49
rodzina wielodzietna

Zdaniem wojewody rada gminy Powidz błędnie przyjęła, że uchwała wprowadzająca program wspierania rodzin wielodzietnych jest aktem prawnym spełniającym wspomniane wymogi, ponieważ nie ustanawia przepisów powszechnie obowiązującychźródło: ShutterStock

Uchwała radnych wprowadzająca zniżki dla rodzin wielodzietnych nie spełnia cech aktu prawa miejscowego. Dlatego nie zacznie obowiązywać po 14 dniach od publikacji w dzienniku urzędowym.

Tak uznał wojewoda wielkopolski, który stwierdził nieważność jednego z zapisów uchwały podjętej przez radę gminy Powidz. Dotyczyła ona wprowadzenia na jej terenie lokalnego programu karta dużej rodziny (KDR). Uchwała miała wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Wielkopolskiego, ale właśnie ten zapis wzbudził zastrzeżenia organu nadzorczego.

W ocenie wojewody taki warunek narusza przepisy ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 197, poz. 1172 ze zm.). Zgodnie z jej art. 13 pkt 2 i 10 w wojewódzkim dzienniku urzędowym publikuje się m.in. akty prawa miejscowego stanowione przez organy gminy oraz inne akty prawne, informacje, obwieszczenia, jeżeli tak nakazują przepisy szczególne. Ponadto art. 4 ust. 1 powyższej ustawy wskazuje, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, wchodzą w życie po upływie 14 dni (chyba że określony został termin dłuższy).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane