Zniżki na Kartę Dużej Rodziny można już dostać w 500 miejsc. Wnioski o dokument złożyło ponad 600 tys. osób. Teraz znajdowanie miejsc, w których KDR będzie przydatna stało się prostsze dzięki interaktywnej mapie.

Nowy rok odciążył kieszenie wielu rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2015 korzystający z niej otrzymali prawo do kolejnych zniżek m. in. za przejazdy koleją, niższe opłaty paszportowe czy zlikwidowanie opłat za wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego. Problemem był tylko przepływ informacji na temat miejsc, gdzie dokument byłby użyteczny.

Jak przekonuje Ministerstwo Pracy i Pomocy Społecznej sprawa powinna być teraz banalna dzięki interaktywnej mapie uruchomionej na stronie rodzina.gov.pl. "Program Karta Dużej Rodziny rośnie z dnia na dzień. Wnioski o wydanie karty złożyło ponad 665 tysięcy osób, a zniżki oferuje już ponad 500 partnerów. Lista miejsc zapewniających ulgi dla rodzin wielodzietnych systematycznie się rozszerza, a dzięki mapie ich wyszukiwanie jest teraz łatwiejsze" – informuje w komunikacie MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Po wpisaniu adresu do przeglądarki zobaczymy administracyjny podział Polski z informacją o ilości partnerskich punktów w każdym z województw. Najwięcej ich jest w Mazowieckiem - 756, a najmniej w Opolskiem - 121. Obszar ten można dowolnie powiększać i przybliżać, aby zobaczyć konkretne lokalizacje. Zakres wyszukiwania można także ograniczyć do wybranych powiatów i gmin, a w pole wyszukiwarki można wpisać interesującą naz miejscowość.

Druga opcja to wyszukiwanie przedsiębiorstw na podstawie branż, takich jak " art. przemysłowe, edukacja, kultura, łączność, mieszkanie, odzież i obuwie, sport i rekreacja, turystyka, transport, zdrowie czy żywność. Na mapie branże symbolizują odpowiednie ikony np. w przypadku sportu jest to piłka, a żywności jabłko.

Poza mapą, serwis pozwala na wyświetlenie alfabetycznej listy prezentowanych partnerów. To ważne, bo tylko w ten sposób można dotrzeć do informacji o partnerach, których nie umieszczono na mapie... bo nie mają konkretnego, lokalnego punktu świadczenia usług, a więc sklepów internetowych i przedsiębiorstw świadczących usługi na terenie każdego kraju.

Kartę Dużych Rodzin otrzymać można, jeżeli posiada się przynajmniej trójkę dzieci. Nie ma w tym wypadku kryterium dochodowego, a dokument wydawany jest za darmo dla każdego z członków takiej rodziny. Dla rodziców jest on bezterminowy, natomiast dzieci korzystać z niego mogą do czasu uzyskania pełnoletności, lub maksymalnie do 25 roku życia, jeżeli kontynuują naukę. KDR wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

"Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek handlowych w instytucjach publicznych i firmach prywatnych. Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS. W sumie do programu przystąpiło już ponad 500 partnerów, którzy oferują zniżki w ponad 5000 miejsc" - czytamy w komunikacie Ministerstwa pracy.

Źródło: Rodzina.gov.pl