statystyki

Nie wolno żądać zbyt wielu danych osobowych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.02.2015, 10:33; Aktualizacja: 11.02.2015, 12:21

Jakich danych mogę żądać od kandydata do pracy w służbie cywilnej? Czy określając dane niezbędne przy naborze, wystarczy kierować się informacjami z ustawy o służbie cywilnej, czy trzeba sięgnąć do innych przepisów?

Zgodnie z art. 221 par. 1 ustawy 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych, obejmujących: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Na podstawie art. 221 par. 4 k.p. pracodawca może również żądać od kandydatów przedłożenia innych dokumentów, ale wyłącznie w sytuacji, gdy obowiązek ich przedłożenia wynika z przepisów odrębnych. W przypadku osób ubiegających się o zatrudnienie na stanowiskach należących do korpusu służby cywilnej uprawnienie pracodawcy do żądania od kandydatów do pracy innych dokumentów niż wskazane powyżej, (a także katalog tych dokumentów) wynika m.in. z warunków, które musi spełniać osoba zatrudniona w służbie cywilnej, określonych w art. 4 ustawy o służbie cywilnej. I tak od kandydata do pracy służbie cywilnej pracodawca może żądać:


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane