Do 15 lipca osoby, które udzielały schronienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL, mają czas na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia z tego tytułu.

Taki termin wynika z przepisów ustawy z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 1383), która weszła w życie 1 lipca. Umożliwia ona osobom, które przed 30 kwietnia br. przyjęły uchodźców bez numeru PESEL, ubieganie się o świadczenie za zapewnianie im zakwaterowania i wyżywienia. Wtedy bowiem zaczęła obowiązywać zmiana przepisów wprowadzająca wymóg podania PESEL–u we wniosku o przyznanie pieniędzy (w wysokości 40 zł za dzień na jedną osobę). Problem w tym, że część obywateli Ukrainy nie występowała o jego nadanie (bo wyjeżdżali do innego kraju lub wrócili do swoich domów), a przez to osoby goszczące ich pod swoim dachem nie mogły otrzymać wspomnianego świadczenia. Teraz będą mogły je uzyskać, przy czym nowelizacja zakłada, że na złożenie wniosku w gminie mają tylko 14 dni od jej wejścia w życie.
– Mamy odłożone wnioski, w których brakowało numeru PESEL, i teraz będziemy się kontaktować z tymi osobami, aby zgłosiły się do nas ponownie o przyznanie świadczenia. Umieścimy też informację na swojej stronie internetowej – mówi Bogumiła Jastrzębska, kierowniczka działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Katowicach.
Agata Bednarz, kierowniczka działu pomocy środowiskowej MOPR w Kielcach, dodaje, że niektóre osoby, słysząc o tym, że przepisy mają być zmienione, dzwoniły i pytały, czy mogą już składać wnioski, ale otrzymywały odpowiedź, że muszą poczekać na wejście w życie nowelizacji. Teraz zostaną powiadomione, że mogą już to zrobić.
Co istotne, przepisy przewidują, że wniosek powinien być złożony na formularzu, który jest określony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 marca 2022 r. – jednak musi to być druk obowiązujący przed jego zmianą, która nastąpiła od 30 kwietnia br. z uwagi na konieczność wpisania numeru PESEL.
Nowelizacja reguluje też inne terminy dotyczące składania wniosków o świadczenie 40 zł. Zakłada bowiem, że formularze, które obejmują okres do dnia jej wejścia w życie, a więc do 30 czerwca, można składać tylko do 31 lipca br.
– To oznacza, że jeśli np. ktoś gościł u siebie uchodźców do 15 czerwca, i jeszcze nie złożył wniosku, to ma na to czas do końca lipca. Gdy zrobi to 1 sierpnia, zostanie on pozostawiony bez rozpoznania – tłumaczy Bogumiła Jastrzębska.
Z kolei w przypadku osób, które w dalszym ciągu zapewniają schronienie uchodźcom (co do zasady świadczenie przysługuje za 120 dni, które są liczone od dnia przyjazdu do Polski), będzie miał zastosowanie przepis mówiący, że wniosek składa się w ciągu miesiąca od ostatniego dnia okresu, w którym udzielano zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli więc ktoś zamierza gościć u siebie uchodźców np. do 7 lipca, to będzie mógł złożyć wniosek do 7 sierpnia. Gdy zrobi to później, nie otrzyma pieniędzy. ©℗