Dopłata do wypoczynku poza miejscem zamieszkania jest świadczeniem fakultatywnym, którego wysokość określa powiat. Do połowy września 2014 r. przysługiwało, gdy dziecko miało od 6 do 18 lat. Ten warunek już nie obowiązuje, ale tylko w odniesieniu do art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, który reguluje zasady przyznawania dofinansowania wakacji dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych oraz rodzinnych domach dziecka. Natomiast bez zmian pozostał art. 115 ust. 4 pkt 1, przewidujący tę samą formę pomocy dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Wciąż stanowi on, że dofinansowanie może być przyznane, jeśli podopieczny ma od 6 do 18 lat. Dodatkowo może być udzielone tylko raz w roku (tego drugiego warunku również nie ma już w art. 83 ust. 1 pkt 1).
Na problem zwróciła uwagę prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), w wystąpieniu skierowanym do Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej. Podkreśliła, że korekta przepisów doprowadziła tylko do jego połowicznego rozwiązania, a to oznacza, że określona grupa dzieci dalej będzie w nieuprawniony sposób preferowana w dostępie do tej formy pomocy.
– Wprawdzie placówka typu rodzinnego jest inną formą organizacyjno-prawną niż rodzinny dom dziecka, to jednak obie funkcjonują w podobny sposób – wyjaśnia Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Dodaje, że pod opieką takich jednostek pozostają również niepełnosprawne dzieci, które nie mają jeszcze 6 lat i wyjeżdżają wspólnie z opiekunami. Przyznanie im w takiej sytuacji dofinansowania na razie uniemożliwiają przepisy.
RPO prosi o wyjaśnienie, jakie działania zamierza podjąć resort pracy, aby skutecznie zabezpieczyć prawa dzieci przebywających w pieczy zastępczej.

4,2 tys. dofinansowań do wypoczynku poza miejscem zamieszkania przyznali starostowie w 2013 r.