Wprowadzenie odrębnych obwodów głosowania w lokalnych plebiscytach proponują posłowie z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie ich projektu nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. Komisja przyjęła go z jedną poprawką o charakterze legislacyjnym, którą rekomendował pierwszy prezes Sądu Najwyższego.
Projekt stanowi odpowiedź na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich z listopada 2013 r., w którym prof. Irena Lipowicz wskazywała na lukę prawną w obowiązujących przepisach. Ustawa referendalna nie uwzględnia bowiem tworzenia odrębnych obwodów głosowania w przypadku przeprowadzania plebiscytu o charakterze lokalnym. Natomiast powoływanie takich obwodów przewiduje kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.) w przypadku wyborów parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. Celem ich zorganizowania jest ułatwienie głosowania osobom przebywającym w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Projekt przewiduje zmianę art. 54 ustawy o referendum lokalnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 706). Po modyfikacji będzie on stanowił, że referendum przeprowadza się nie tylko w stałych (jak dotychczas), ale także w odrębnych obwodach głosowania utworzonych w celu przeprowadzenia wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (rad gmin i powiatów oraz sejmików województw). Projekt zawiera też odesłanie do przepisów kodeksu wyborczego, które regulują sposób tworzenia obwodów głosowania.
3 tys. zł to według Państwowej Komisji Wyborczej szacunkowy koszt utworzenia jednego odrębnego obwodu głosowania
Etap legislacyjny
Po pierwszym czytaniu w Sejmie