Żeby sobie uzmysłowić, jak trudne jest prowadzenie takich kontroli, trzeba pamiętać, że przykładowo autostradą A2 (zachód-wschód) przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy pojazdów dziennie. Z uwagi na tak dużą skalę ruchu granicznego żadna służba nie jest w stanie skontrolować wszystkich pojazdów, które wjeżdżają na teren Polski, jest to po prostu niemożliwe - mówi w rozmowie z DGP Grzegorz Kozłowski dyrektor departamentu ceł w Ministerstwie Finansów.
Jakiego rodzaju odpady najczęściej trafiają do Polski nielegalnie?
W ubiegłym roku były to głównie różne mieszaniny odpadów składające się przykładowo z tworzyw sztucznych, gumy, metali, kabli, tektury (400 ton), a także odpady komunalne (48 ton), odpady gleby, ziemi, kamieni (5390 ton), odpady z budowy (60 ton). Dużą ilość stanowiły uszkodzone pojazdy (110 sztuk), zużyte części do nich (152 ton), katalizatory (23 ton). Często zdarzało się także przechwytywanie złomu metali (243 ton), akumulatorów (36 ton), złomu elektronicznego i innych odpadów. W tym roku charakterystyka nielegalnych transportów odpadów zatrzymywanych przez Krajową Administrację Skarbową wygląda podobnie.
Pozostało
87%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama