Pomyślna realizacja powszechnego uwłaszczenia gruntów mieszkaniowych jest m.in. zasługą samorządów - mówiła w środę na sejmowej komisji wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. Wskazała, że resort pracuje nad uwłaszczeniem dot. przedsiębiorców.

Sejmowa Komisja Infrastruktury na środowym posiedzeniu zajmowała się funkcjonowaniem ustawy z 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która przedstawiała podczas posiedzenia ocenę dot. ustawy podkreśliła, że regulacje pozwoliły setkom tysięcy mieszkańców skorzystać z uwłaszczenia z mocy samego prawa, bez konieczności podejmowania w tym zakresie jakiejkolwiek aktywności. Zwróciła uwagę, że było to możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu instytucji zaświadczenia potwierdzającego spełnienie przesłanek przekształcenia, zamiast decyzji administracyjnej.

Kornecka podała informacje według stanu na koniec 2020 r., zgodnie z którą organy wydały zaświadczenia w stosunku do 78 proc. nieruchomości objętych uwłaszczeniem z mocy prawa, a w niemal połowie miast raportujących dane dotyczące przekształcenia wydanych zostało co najmniej 90 proc. zaświadczeń. Dodała, że w 2/3 miast "osiągnęło wykonanie planu na poziomie nie niższym niż 75 proc.", a 93 proc. miast wydało co najmniej połowę zaświadczeń. Z kolei, w 1/4 miast przekształcenie potwierdzono w stosunku do wszystkich objętych ustawą nieruchomości.

Jak wyjaśniła, skutkiem ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów było uwłaszczenie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2019 r. blisko 2,5 miliona dotychczasowych użytkowników wieczystych nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Kornecka podkreśliła, że przekształcenie wyposażyło dotychczasowych użytkowników wieczystych w nieograniczone w czasie prawo do rzeczy, jakim jest własność. "Proces ten definitywnie zamknął również perspektywę – często nadmiernych – podwyżek opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego" - wskazała. W konsekwencji, dotychczasowi użytkownicy uzyskali gwarancję stabilności swojego prawa do gruntu oraz stałości wynikających z tego obciążeń finansowych - mówiła.

Przypomniała, że ustawodawca wprowadził także możliwość udzielania bonifikat od opłat za przekształcenie. "Od początku obowiązywania ustawy rząd zapewniał realizującym to zadanie samorządom oraz terenowym organom reprezentującym Skarb Państwa szerokie wsparcie procesu przekształcenia" - wskazała wiceminister.

Kornecka przyznała, że "pomyślna realizacja powszechnego uwłaszczenia gruntów mieszkaniowych jest także zasługą samorządów koncentrujących wysiłki na wykonaniu tego zadania". Zapowiedziała, że w resorcie prowadzone są analizy, które posłużą do określenia kierunków zmian w obowiązujących przepisach, ze szczególnym uwzględnieniem postulatu uwłaszczenia gruntów znajdujących się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych.

Wskazała, że resort pracuje m.in. nad projektem dot. rozszerzenia użytkowania wieczystego na własność dla przedsiębiorców. "Oczekuje on na na wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, więc niebawem ujrzy światło dzienne" - zapowiedziała. Dodała, że trwają też prace dot. nieruchomości przeznaczonych na inne funkcje niż mieszkaniowe - m.in. garaży. "Prowadzimy prace na razie w stosunku do gruntów będących własnością spółdzielni mieszkaniowych" - wskazała.

Kornecka ma nadzieję, że projekt ustawy dot. przedsiębiorców zostanie przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu tego roku - "Chcielibyśmy, aby w IV kw. trafiła do parlamentu" - powiedziała.