Jeszcze w tym tygodniu PZD zamierza rozpocząć zbieranie podpisów pod projektem nowelizacji ustawy – Prawo budowlane. Ma ochronić altany przed przymusową rozbiórką. Zdaniem ekspertów to zbędna inicjatywa

Czekamy na pismo od marszałek Sejmu, termin na rejestrację komitetu mija 17 lipca – zapowiada Bartłomiej Piech, radca prawny Polskiego Związku Działkowców. W Sejmie badany jest wniosek o rejestrację komitetu STOP Rozbiórce Altanek, którego zadaniem będzie zbieranie podpisów pod przygotowanym przez Polski Związek Działkowców obywatelskim projektem nowelizacji prawa budowlanego.

Mobilizacja jest ogromna. Choć działkowcom wystarczyłby tysiąc podpisów pod wnioskiem o rejestrację, w ciągu kilku dni uzyskano ich aż 10 tys. W centrali PZD słyszymy, że kolejny milion – pod projektem ustawy – to będzie formalność. Marszałek Sejmu nie może zignorować tak masowej inicjatywy. – Zresztą nie jest to jej decyzja uznaniowa, może sprawdzać tylko czy wniosek spełnia warunki formalne – tłumaczy poseł PO Arkadiusz Litwiński.