W niektórych gminach nadal brakuje osób, które pomogą przeprowadzić narodowy spis powszechny. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego uspokaja jednak, że wciąż jest czas, by zgłosić swoją kandydaturę na rachmistrza.

– Obecnie mamy 99 proc. rekomendowanej liczby rachmistrzów – wynika z najnowszych informacji otrzymanych z wojewódzkich biur spisowych. Do przeprowadzenia narodowego spisu powszechnego w tym roku potrzebnych jest około 16 tys. osób – wylicza dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.
Już raz GUS zdecydował o przedłużeniu terminu naboru na rachmistrzów (z 9 do 16 lutego 2021 r.). Powodem były właśnie niedobory kandydatów w części gmin. – Pamiętajmy jednak, że proces naboru trwa stosunkowo krótko, a akcja informacyjna w warunkach trwającej epidemii jest utrudniona – podkreśla Dominik Rozkrut.
Według niego przyczyną tego stanu rzeczy mogą być obawy dotyczące samej epidemii. Zapewnia jednak, że rachmistrzowie będą wspierać GUS przede wszystkim przez prowadzenie wywiadów telefonicznych.
– W sytuacji dużego zagrożenia nie otrzymają pozwolenia na wyjście w teren i nie będą spotykać się z respondentami. Przy niewielkim zagrożeniu zostaną natomiast w pełni zabezpieczeni odpowiednimi środkami ochrony osobistej – zapewnia prezes GUS. Podkreśla, że możliwość prowadzenia wywiadów bezpośrednich rozważana będzie tylko w szczególnych przypadkach i okolicznościach.
W tym roku podstawową formą zbierania danych będzie bowiem spis dokonywany samodzielnie na platformie internetowej. – Naszym celem jest uzyskanie jak największego wskaźnika samospisu internetowego, bo jest to metoda najbezpieczniejsza. Dokładamy wszelkich starań, by wywiady z rachmistrzem były tylko dopełnieniem uzyskania informacji od wszystkich respondentów – dodaje prezes.
Wydaje się jednak, że kandydatów bardziej niż epidemia zniechęciła stawka za spis – 6 zł za jedną ankietę. – Wbrew pozorom nie jest ona taka mała. Sprawny rachmistrz może w ciągu godziny spisać od sześciu do dziesięciu osób – przekonuje Rozkrut.
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien m.in. mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i mieć co najmniej średnie wykształcenie. Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do urzędu gminy. Przejdą szkolenie, a urząd wybierze tych, którzy uzyskają co najmniej 60 proc. z egzaminu. Spis rozpocznie się 1 kwietnia 2021 r.