statystyki

Czynsze: nieaktualne przepisy wprowadzają gminy w błąd

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz02.06.2014, 10:00; Aktualizacja: 02.06.2014, 10:08
Obecnie rada gminy określa wysokość czynszu za 1 mkw. mieszkania w uchwale

Obecnie rada gminy określa wysokość czynszu za 1 mkw. mieszkania w uchwaleźródło: ShutterStock

Obowiązki samorządów dotyczące wynajmowania mieszkań o powierzchni przekraczającej 80 mkw. regulują nieaktualne przepisy. Nawiązują bowiem do zniesionego 10 lat temu czynszu regulowanego. Na ten bałagan legislacyjny, który może wprowadzać gminy w błąd, zwróciła uwagę rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz w wystąpieniu do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.

Chodzi o art. 21 ust. 3 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 150). Stanowi on, że gmina uchwala zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład jej zasobu mieszkaniowego. Taka uchwała – zgodnie z tym przepisem – powinna określać m.in. kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 mkw. Tymczasem w ustawie brak już szczególnych regulacji dotyczących tak dużych mieszkań. Gminy mogły je wprawdzie kiedyś wynajmować za czynsz wolny, podczas gdy mniejsze objęte były czynszem regulowanym, ale przepisy o tym ostatnim nie obowiązują już od 2004 r.

– Najczęściej gminy podejmują uchwały i decydują o oddawaniu takich lokali w najem w drodze przetargu publicznego i bierze się przy tym pod uwagę wysokość czynszu – zauważa prof. Irena Lipowicz.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane