Gminom wiejskim w Polsce grozi poważne zahamowanie inwestycji. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich nie przewiduje bowiem środków na drogi lokalne i kanalizację - alarmują członkowie Związku Gmin Wiejskich RP.

Dziś w Serocku zakończyły się dwudniowe obrady XIV Kongresu Gmin Wiejskich. Jego uczestnicy dyskutowali o wykorzystaniu funduszy unijnych na lata 2014-2020. Członek zarządu Związku Gmin Wiejskich Leszek Świętalski mówił w Polskim Radiu 24, że rząd nadal nie wie jak zapewnić rozwój podstawowej infrastruktury w gminach wiejskich. "W polityce spójności nie ma środków na drogi lokalne, podobnie jest z kanalizacją o małej przepustowości, nie ma środków ani w PROW-ie, ani w polityce spójności" - tłumaczył Leszek Świętalski.

Sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP Edward Trojanowski zaznaczył, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to klucz do inwestycji dla wielu gmin. Szczególnie dotyczy to województw zurbanizowanych, jest sporo gmin, które nigdy nie miały możliwości skorzystać z pieniędzy unijnych poprzez regionalne programy, ponieważ ich projekty były zbyt małe - mówił Edward Trojanowski.

Środki przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich będą mogły być przesuwane na zwiększenie płatności bezpośrednich. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, środki na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich uzupełni budżet krajowy. Również z tego źródła zapewnione zostanie odpowiednie współfinansowanie funduszu PROW.