Od 1 lipca czekają nas surowe kary za śmieci

autor: Jarosław Krawędkowski28.06.2013, 15:18; Aktualizacja: 28.06.2013, 16:22
Od 1 lipca kończą się żarty – każdy, kto nie zastosuje się do nowych zasad wywozu, segregacji czy utylizacji śmieci może spodziewać się surowych kar.

Od 1 lipca kończą się żarty – każdy, kto nie zastosuje się do nowych zasad wywozu, segregacji czy utylizacji śmieci może spodziewać się surowych kar.źródło: ShutterStock

Od 1 lipca kończą się żarty – każdy, kto nie zastosuje się do nowych zasad wywozu, segregacji czy utylizacji śmieci może spodziewać się surowych kar. Odczuje je na własnej skórze nie tylko zwykły obywatel, ale również, co rewolucyjne - wszystkie instytucje odpowiedzialne za czystość w naszych miastach – a więc i firmy, i urzędy gminne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • wróżka(2013-06-28 22:15) Zgłoś naruszenie 01

    a Waraszawa jak będzie karana od 1 lipca? Czy są równi i równiejsi? Poza tym pytam gdzie są te kolorowe pojemniki? Kto na nich zarabia- czyj kolega? Tuska czy Walcowej? Dlaczego ja mam więcej płącić za smieci niż warszawiak? To się nadaje do TK.

    Odpowiedz
  • oszukany(2013-06-29 00:38) Zgłoś naruszenie 00

    Co sądzić o Prezydencie Miasta i radnych miasta Bielsko-Biała, którzy w Bielsku ustalili stawki za śmieci posegregowane w wys. 13 zł od osoby i 21 zł za śmieci nieposegregowane, przy średnich krajowych 9,07 zł i 14,56 zł??? I to w sytuacji, kiedy niedawno w mieście uruchomiono super stację segregacji odpadów dzielącą odpady na 27 frakcji? Stację o statusie regionalnym, jedną z czterech w województwie śląskim? I przy zapowiedziach podwyżek tych stawek?

    Odpowiedz
  • alex60(2013-06-29 02:09) Zgłoś naruszenie 10

    E , piszecie o karach jakie nas spotkają za nieprawidłowości w odstawianiu śmieci , represjach, opłatach,a powinniście napisać jak kraj (nie) przygotował się do realizacji ustawy śmieciowej.

    W naszej miejscowości i naszym konkretnym przypadku wygląda to tak: zmuszeni zostaliśmy do wypowiedzenia umowy rzetelnie działającej firmie, od lat co 2 tygodnie odbierającej od nas śmieci. Tydzień temu nastąpił ostatni odbiór , niestety również kubła.

    Gmina , jakiś miesiąc , dwa, temu raczyła nas poinformować jak śmieci mamy segregować, ile i na które konto za nie płacić. I zero dalszych ruchów!

    1 lipca zbliża się wielkimi krokami, pytam wokół- nikt niczego nie wie! Zamiast kubła mam na podwórku foliowy worek i Bogu dziękuję ,że upały się skończyły.
    Kiedy wybrani przez gminę śmieciarze raczą odebrać ode mnie następne śmieci- nie wiem. Za to wiem do kiedy muszę wpłacić za nie pieniądze! Nie wiem czy jakieś pojemniki dostanę czy mam je sobie sama kupić! Na razie mąż dogadał się z poprzednią firmą ,że raz jeszcze śmieci zabiorą- za dodatkową opłatą.

    Kolejne worki - jeśli nic nie drgnie- zawiozę bezpośrednio pod urząd gminy!

    Odpowiedz
  • ozi(2013-06-29 02:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ok wszystko

    Odpowiedz
  • jakoś to będzie(2013-06-29 05:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ten cały niedopracowany projekt problem śmieciowy , to jeszcze długo czkawką nam będzie się odbijać.
    Obecnie każdy płacił od ilości osób, koszy itd. I nie było wielkich kłopotów z naliczeniem opłat. Każdy normalny kulturalny człowiek przystosowywał się do zasad obowiązujących i segregował oraz wrzucał szklane opakowania osobno do pojemników ,plastiki osobno, papier osobno , obierki do innego pojemnika , byli tacy że zabierał na działkę i wrzucali do kompostownika , (bo naturalne).
    A obecnie nie wiem jak to ma być 1 lipca.
    Państwo tylko chce jeszcze od obywateli jeden podatek zwany śmieciowy. I problemem obarcza obywatela ,nie inwestując w nic , tylko konto podają i każą sobie płacić do 10 każdego miesiąca od zadeklarowanych osób.
    Natomiast najwłaściwsze by było żeby obywatele płacili od ilości produkowanych śmieci . Państwo tylko żąda pieniędzy i to dużych pieniędzy. Ma mieć czysty zysk , a obywatele mają tylko zadeklarować się czy chcą segregować , cz też opłacać więcej bez segregacji. A że z tego całego segregowania , i niesegregowania mogą być olbrzymie nieporozumienia to nikogo nie obchodzi.Zamiast zainwestować w odpowiednie urządzenia wagi i czytniki dla deklarujących się że będą segregować oraz czytniki dla osób które będą opłacać większe kwoty ale nie chcą segregować śmieci. To cisza w eterze i nie wiadomo czy będą oddzielne pojemniki czy tak jak obecnie . A przecież my chcemy świętego spokoju , żeby nnas się nikt nie czepiał, że wrzucamy lub podrzucamy sąsiadom nie swoje śmieci. I tu problem , bo nikt nie mówi , że będą dwa śmietniki odrębne , jedne dla segregujących , drugie dla nie segregujących. Społeczeństwo mamy takie jakie mamy.
    Jedni są kulturalni , i kultura wymaga odpowiedniego zachowania . Powinny być zastosowane czytniki , żeby osoby które zadeklarowały chęć sortowania , nie podrzucały śmieci tym drugim , a ci drudzy bez sortowania nie byli posądzani przez tych pierwszych o zła wolę , że nie sortują. Odnośnie opłat znamy konta na które należy uiszczać kwoty. Natomiast nic się nie mówi o kubłach gdzie wrzucać bez segregacji. Jakoś to będzie.

    Odpowiedz
  • waris(2013-06-29 06:56) Zgłoś naruszenie 10

    No i na przykładzie tej ustawy widać wyraźnie w jak opresyjnym państwie żyjemy. Są kary za nieprzestrzeganie przepisów, ale nie ma opcji edukacyjnej albo chociażby portalu, chatu czy infolinii, gdzie można by było zadać pytanie np. gdzie wyrzucić jakiś "trudno segregowalny" śmieć (np. butelkę po oleju, którą nie sposób domyć).
    Zupełnie jak w polskiej szkole - walić uczniaka po łbie jak nie umie, ale nauczyć dobrze, wspierać, edukować, co to, to nie.

    Odpowiedz
  • Obywatele powinni rozliczyc urzedaso(2013-06-29 07:53) Zgłoś naruszenie 10

    Kazda gmina za posrednictwem mediow powinna poinformowac swoich obywateli, gdzie, ile i za ile posegrowane smieci przetwarza.

    Czy posegrowane odpady razem z nieposegrowanymi smieciami, starym zwyczajem, beda wywozone na wysypisko?

    Wszedzie sie mowi tylko o podwyzszonych oplatach, natomiast nie ma nigdzie slowa o zakladach przetwarzania np. butelek 'pet', spalarniach smieci itp.
    Obywatele powinni rozliczac urzedy miejskie i gminne z postepowania.

    Odpowiedz
  • matuszews56@gmail.com(2013-06-29 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa BUBEL,a oni już wiedza jak nas UKARAĆ ,TO JEST DOPIERO wiocna maxa,najpierw paragrafy przeciw obywatelowi a dopiro potem cos kolwiek sensownego.Unia wymaga segregacji !!!-DLACZEGO UNIA GODZI SIE NA TAKIE WYNAGRODZENIA W POLSCE ,przecież MY to tez UNIA EUROPEJSKA

    Odpowiedz
  • matuszews56@gmail.com(2013-06-29 08:05) Zgłoś naruszenie 10

    UNIA WYMAGA SEGREGACJI ŚMIECI -USTAWA BUBEL ,A ONI JUZ MAJA NA NAS PARAGRAFY-DLACZEGO UNIA NIE WYMAGA OD POLSKI GODZIWEGO WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW-PRZECIEZ POLSKA TO TEŻ UNIA.

    Odpowiedz
  • PO to DNO i unia też(2013-06-29 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do 9
    No własnie. Unia smaga nas tylko batem, a gdzie marchewka? Jak już mam dość tej durnowatej Unii, która nakazuje równać ceny i wydatki, a jakoś te euro-głupki zapomniały, że w Polsce zarabia się na poziomie Afryki równikowej.
    CZEMU ZA TAKĄ SAMĄ PRACĘ W TEJ SAMEJ UNII, W POLSCE PŁACI SIĘ CO NAJMNIEJ 5-KROTNIE MNIEJ.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przestraszony(2013-06-29 08:48) Zgłoś naruszenie 10

    Tylko siać panikę. "Najlepiej zaraz wsadzać do więzienia. Natomiast jak ktoś się pomyli i opakowanie po czymś tam wrzuci nie do tego worka co trzeba, to od razu zdjęcie w gazecie i mandat co najmniej 1000 zł. Również należy podawać co kto wyrzuca bo przecież będzie wiadome na podstawie kodów lub numerków" Panie Redaktorze. Może troszkę inaczej da się to opisać bo już tego straszenia , karania itd.jest wystarczająco dużo.

    Odpowiedz
  • ZMPowiec(2013-06-29 09:19) Zgłoś naruszenie 10

    Nalezy wprowadzić bardzo surowe kary takie jak konfiskata mieszkania w którym zle prowadzono segregacje smieci. Za wrzucenie zielonej butelki do kosza z brązowymi butelkami konfiskować samochod lub zabierac prawo jazdy. Recydywistów wysyłać jako ochotników do Afganistanu albo do Syrii. Do pilnowania nalezy skorzystać z historycznie uzasadnionych metod jak mlodych ZMPowcow podsłuchujących w którym mieszkaniu gra Radio Wolna Europe (RWE) a dzisiaj Radio Maryja.

    Odpowiedz
  • cynik(2013-06-29 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    DO REDAKCJI.
    DO JAKIEGO KOLORU POJEMNIKA MAM WYRZUCIĆ CYTOWANĄ POWYŻEJ
    USTAWĘ.

    Odpowiedz
  • GOŚĆ(2013-06-29 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury piszesz . Ja będę jechał samochodem , zatrzymam się i wyrzucę śmiecie na przystanek lub do lasu w nocy .Segregować nie będę .

    Odpowiedz
  • !!!!!!!!!!!!!!!(2013-06-29 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Surowe kary - to cykliczne straszenie uczciwych ludzi przez bandę wyzyskiwaczy. Śmieci są obecnie instrumentem do straszenia i wyzysku.

    Odpowiedz
  • Polak(2013-06-29 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko w Polsce jest możliwy taki idiotyzm robić coś co nie wypali bo jak
    wprowadzają ustawe i wymagają od ludzi jej przestrzegania a nie są do tego przygotowani i odrazu już chcą karać za wymy ślony bubel
    jak ja mam segregować jak nawet nie ma odpowiednich pojemników i co mam papier plastik i inne śmieci pod kubłem układać bo brak jest odpowiednich
    silny wiatr zawieje i te śmieci będą latać po okolicy a wtedy kto będzie sprzątał lokatorzy ha ha ha
    i dla tego nie będe segregował dopuki nie będzie pojemników odpowiednich a kare to niech se urzędasy nałożą i to będzie sprawiedliwe
    a pozatym jak to powiedział były jeden minister to JEST DZIKI KRAJ I MOŻNA WSZYSTKO
    BOŻE CHRON POLSKE PRZED TYM WSZYSTKIM .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • licens(2013-06-29 11:31) Zgłoś naruszenie 10

    Generalnie wszystkie opłaty za wywóz śmieci wzrosną ...a z jakiego powodu? Proszę, niech mi ktoś odpowie.
    Skoro ja przygotuję, posegreguję odpady dla odbiorcy, a on przyjedzie po gotowy produkt, czyli złom, makulaturę, plastik itd. i go sprzeda, to tylko dla niego czysty zysk. To potężne pieniądze w każdej skali, makro czy mikro regionu. Jak dostawali odpad wymieszany, to płaciłem mniej. Dlaczego zatem mam płacić więcej za odpad posegregowany, na którym zarobią firmy śmieciowe? Ktoś tutaj chyba z polityków wpakował do tej branży swoje rodziny i kolesi, żeby "żyło im się dostatniej". Nie ma już dziedziny w Polsce na której ktoś nie zrobiłby przekrętu w myśl prawa lub omijając je. ...Tak przekrętu w myśl prawa również, ponieważ naginanie przepisów i ich nowelizacje w kierunku własnych, prywatnych interesów, to także przekręt.

    Odpowiedz
  • licens(2013-06-29 11:49) Zgłoś naruszenie 10

    Z każdej strony strach nad nami wisi. Osaczyli nas tysiącami przepisów, nakazami, zakazami, że już tylko zostaje nam zamknąć się ze strachu w domu i zaryglować dobrze drzwi, co i tak nie gwarantuje nam spokojnego życia. Nikt z rządzących nie umila nam życia, tylko coraz bardziej straszy.

    Odpowiedz
  • kasandra(2013-06-29 12:02) Zgłoś naruszenie 10

    Tylko wszelkiego rodzaju REPRESJE dla nas, biedych i codziennie biedniejszych ludzi, ta q...banda kompletnie zidiociała !!!

    Odpowiedz
  • urzędnik(2013-06-29 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nie róbmy paniki. Uważam, że jeżeli znajdzie się w zmieszanych odpadach plastik czy metal to żadne przestępstwo. Przecież wszystkie odpady muszą być sortowane (zmieszane i selektywnie zebrane) i w trakcie sortowania jeszcze można niektóre frakcje wydzielić. Mnie inna rzecz interesuje. Jak RIPOK rozróżni na hałdzie czyje są odpady i jakie będą sprawozdania przedsiębiorcy. Musimy przecież uzyskać odpowiednie progi (%) surowców wtórnych. Wydaje mi się, że tylko biodegradowalne odpady pójdą do kompostowania, metal będzie oddzielony i ewentualnie szkło, a reszta pójdzie kominem w spalarniach. Sprawozdania będą wielką fikcją. Komu te sprawozdania potrzebne.

    Odpowiedz