Większość gmin podjęła już uchwały, w których określono metodę naliczania stawek za wywóz śmieci od 1 lipca br., a także wysokość tych opłat. 5 marca w życie wejdzie zmieniona ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która umożliwi samorządom m.in. uelastycznienie stawek poprzez wybór więcej niż jednej metody ich naliczania. Oznacza to, że wiele uchwał trzeba będzie zmienić.
Sondaż – Wywóz śmieci / Dziennik Gazeta Prawna
Skuteczność kontroli nad decyzjami podejmowanymi przez samorządy budzi wątpliwości. A to przez zamieszanie dotyczące tego, kto ma ją sprawować. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na początku grudnia 2012 r. stwierdziło, że uchwały, które gminy przesłały do regionalnych izb obrachunkowych (RIO), powinny trafić do wojewodów. I dokumentacja przeszła z RIO do urzędów wojewódzkich.
Potem – w związku z nowelizacją ustawy – minister administracji się rozmyślił i nakazał wojewodom zwrot przesłanej wcześniej dokumentacji do RIO.
DGP przeprowadził sondę w regionalnych izbach obrachunkowych i urzędach wojewódzkich w sprawie kontroli nad podejmowanymi uchwałami. Sytuacja miejscami przypomina odcinek kreskówki „Asterix i Obelix”, w którym dwaj bohaterowie zmagają się z biurokracją, co ostatecznie doprowadza ich do obłędu.
Przykładowo RIO w Rzeszowie nie była w stanie odpowiedzieć na nasze pytania, gdyż uchwały „zostały przekazane wojewodzie podkarpackiemu jako organowi właściwemu”. Podobnie odpowiedziały m.in. RIO w Zielonej Górze i we Wrocławiu.
W siedzibie wojewody opolskiego dowiedzieliśmy się, że do badania uchwał właściwa jest... regionalna izba obrachunkowa, a wydział nadzoru i kontroli urzędu wojewódzkiego nie prowadzi statystyk co do liczby uchwał sprzed noweli i po niej.
Z kolei prezes RIO w Poznaniu Grażyna Wróblewska odpowiada nam: – Obecnie trwają rozmowy między izbą a wydziałem kontroli, prawnym i nadzoru Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu co do dalszego toku postępowania.
A co z gminami, które nie podjęły w ustawowym terminie uchwał, czekając na wejście w życie nowych przepisów? – W ocenie wojewody niecelowe i nieracjonalne byłoby wzywanie rad gmin lub zgromadzeń związków do podjęcia uchwał w ściśle określonym terminie w starym stanie prawnym, w sytuacji gdy zmiana ustawy w tym zakresie była w zasadzie przesądzona – odpowiada Marta Liberkowska z biura prasowego wojewody lubuskiego.