– Grożą nam lokalne śmieciowe monopole, podwyżki cen i usługi marnej jakości – ostrzegają eksperci. Według nich najbardziej pesymistycznych szacunków w ciągu kilku lat wywóz śmieci zdrożeje nawet kilkukrotnie.
Czystsze lasy i ulice, tańszy wywóz śmieci dla klientów indywidualnych, jak i spółdzielni – takimi zapewnieniami karmił nas rząd, nowelizując ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Dziś się okazuje, że obietnice sobie, a życie sobie.
Gminy wiedzą, że gdyby ich spółkom przyszło uczciwie zmierzyć się w przetargach z prywatnymi firmami, toby w nich poległy. Nie chcą więc do tego dopuścić. Impuls dał prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Gminy chcą oddać cały rynek w ręce firm, nad którymi mają kontrolę
W oficjalnym stanowisku stwierdził, że z obowiązku organizowania przetargów powinny być zwolnione gminy, które posiadają własne spółki do odbioru i wywozu śmieci.
Za ciosem poszli radni Krakowa. Kilka dni temu przyjęli uchwałę, na mocy której zadania z zakresu utrzymania czystości i porządku przekazali Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Od razu na 20 lat.
Nieco subtelniejsi byli urzędnicy Dąbrowy Górniczej. Zlikwidowali miejski zakład przetwarzania odpadów, a jego majątek wnieśli aportem do spółki Alba MPGK, w której miasto ma 50 proc. udziałów.
Teraz spółka stanie w miejskim przetargu na odbiór nieczystości od mieszkańców. – Nietrudno przewidzieć, kto go wygra. W ten sposób miasto chroni swoich ludzi – komentuje przedstawiciel jednej z dużych prywatnych firm z branży.
– To obchodzenie prawa. Wysłaliśmy już sprzeciw do władz Krakowa oraz pismo do ministra Michała Boniego, który przez wojewodów ma nadzorować proces wchodzenia w życie ustawy śmieciowej – mówi Daria Kulczycka z PKPP Lewiatan.
zobacz także:
Ale samorządy idą w zaparte. – Gminy holenderskie mogą powierzać wywóz śmieci swoim spółkom zgodnie z prawem europejskim – argumentuje prezydent Inowrocławia. I deklaruje, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów.
Eksperci twierdzą, że oddanie wywozu śmieci gminnym spółkom sprawi, że zostaną one pozbawione konkurencji. To doprowadzi do spadku jakości usług i podwyżek. – Doświadczenie pokazuje, że spółki mające pozycję monopolistyczną tolerują nadmierne zatrudnienie i przyjmują poleconych pracowników – ostrzega Lewiatan.
mamwtupie toall(2012-07-27 21:55) Zgłoś naruszenie 00
i bede wyrzucal gdzie sie da i tupa
Odpowiedzzibi(2012-07-27 22:17) Zgłoś naruszenie 00
Zajmuję się zarządzaniem nieruchomościami od wielu lat i współpracuję z kilkoma firmami zajmującymi się wywozem niczystości. Tzw. ustawa śmieciowa ma wiele mankamentów ale w tym przypadku POPIERAM samorządy. Utrzymanie czystości w gminie jest zadaniem własnym gminy. Może, którys z tych "ekspertów" (podejrzewam eksperyzy wykonywane na zlecenie zainteresowanych stron) powie mi co się stanie gdy firma wygrywająca przetarg upadnie? Utoniemy w śmieciach zanim znowu ktoś popierany przez LEWIATANA zgłosi się do przetargu i go wygra. Proszę spojrzeć na ustawę o finansach publicznych ile to trwa. Więc niech lobby śmieciarskie nie mydli nam oczu.
OdpowiedzIrena(2012-07-28 13:43) Zgłoś naruszenie 00
Dogonimy europejskie ceny. Pytanie: kiedy dogonimy europejskie płace, renty i emerytury aby można było normalnie funkcjonować.
Odpowiedzrewizor(2012-07-27 08:33) Zgłoś naruszenie 00
czasami to nawet komentarz zbędny
OdpowiedzPolak(2012-07-27 09:25) Zgłoś naruszenie 00
We Wrocławiu już prezydent /najlepszy wg.niektórych mediów/
Odpowiedzwykombinował / w tym jest naprawdę dobry./
Polak(2012-07-27 09:22) Zgłoś naruszenie 00
Jestem za- pod warunkiem, że dogonimy w tym samym czasie wynagrodzenia osiągane w krajach europejskich.
OdpowiedzqBEK(2012-07-27 12:19) Zgłoś naruszenie 00
No cóż, pomysł zmuszający do kreatywności w dziedzinie pozbywania się odpadków mniejszym kosztem...
Odpowiedz*(2012-07-27 12:42) Zgłoś naruszenie 00
...mnie też już "coś" dogania...a to mój cień :)
OdpowiedzZENEK(2012-07-27 14:24) Zgłoś naruszenie 00
PRZECIEŻ TO MY WYBIERAMY SAMORZĄDY !
Odpowiedz007KAL(2012-07-27 11:19) Zgłoś naruszenie 00
W PRL-u prześmiewcy wymyśli żart/pytanie... "co należy zrobić, gdy wiatr wieje ze wschodu"... Poprawną odpowiedzią było "wiać razem z wiatrem". Biorąc pod uwagę obecne realnia UE to nie ma sensu. Pewnie należy (za radą Ministra Rostowskiego) modlić się o huragan ze wschodu, który wywieje nas do Ameryki..
Odpowiedz