Zgodnie z regułą wydatkową dla sektora samorządowego, zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów, deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 r. nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 r. limit ten zaplanowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 r. będzie to 8 mld zł. Pod koniec grudnia Rostowski poinformował, że prace nad wprowadzeniem tej reguły wydatkowej dobiegają końca.

Szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) zapowiedział w rozmowie z PAP, że zaprosi na posiedzenie komisji ministra Rostowskiego. "Na najbliższej komisji podejmiemy ten temat. Będziemy prosić ministra finansów o uzasadnienie tej decyzji i będziemy się do tego odnosić" - oświadczył poseł Stronnictwa. Najbliższe posiedzenia komisji planowane są na 11 i 12 stycznia.

Także były szef klubu PSL Stanisław Żelichowski podkreślił, że samorządy zadłużają się "symbolicznie" w porównaniu do władz centralnych.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP, Polska jest krajem na dorobku, dlatego konieczne jest inwestowanie w rozwój, a ciężko to robić, nie sięgając po kredyty. Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie władzom lokalnym brakuje środków własnych na inwestycję realizowaną w części z pieniędzy unijnych.

Przyznał, że cel, jaki przyświeca resortowi finansów, czyli ograniczenie nadmiernego zadłużania się jest słuszny, jednak należy brać też pod uwagę racje wójtów, prezydentów i burmistrzów chcących rozwijać obszary, którymi rządzą.

Ludowcy chcą przekonywać posłów PO, żeby wraz z nimi opowiedzieli się po stronie samorządowców.

Wiceszef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Waldy Dzikowski (PO) powiedział PAP, że w tej sprawie potrzeba jak najmniej polityki, a jak najwięcej rozsądku. "Ta dyskusja toczyła się w połowie zeszłego roku i warunki były wynegocjowane. Na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu osiągnięto porozumienie, które było wynikiem kompromisu" - przypomniał polityk PO.

O sprawie ograniczania zadłużania się samorządów będzie też mowa na konferencji Prawa i Sprawiedliwości planowanej na 10 stycznia. Zaproszony został na nią m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przedstawiciele samorządów i organizacji samorządowych: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP.

Zaplanowane jest wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który ma mówić m.in. o tym, że samorządy i ich inwestycje są zagrożone przez plany wprowadzenia reguły wydatkowej.

Minister Rostowski tłumaczył jeszcze przed świętami, że głównym celem proponowanej przez jego ministerstwo reguły dla jednostek samorządu terytorialnego jest zapobieganie nadmiernemu zadłużaniu przez te jednostki.