statystyki

Dlaczego nie da się przesunąć oceny okresowej [KSIĘGOWOŚĆ BUDŻETOWA]

autor: Adrian Michalski21.11.2020, 19:00
Przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) ani żadne inne regulacje koronawirusowe, w tym specustawa o COVID-19, nie przewidują takiej możliwości. Zgodnie z art. 27 ust. 2 u.p.s. oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Ocena dotyczy wywiązywania się przez pracownika z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 i art. 25 ust. 1 u.p.s.

Przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) ani żadne inne regulacje koronawirusowe, w tym specustawa o COVID-19, nie przewidują takiej możliwości. Zgodnie z art. 27 ust. 2 u.p.s. oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Ocena dotyczy wywiązywania się przez pracownika z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 i art. 25 ust. 1 u.p.s.źródło: ShutterStock

Pracownicy zatrudnionej w dziale księgowości urzędu miasta w listopadzie br. upływają dwa lata na dokonanie oceny okresowej. Obecnie pracuje ona zdalnie. Czy można przesunąć termin oceny na przyszły rok kalendarzowy?

Przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) ani żadne inne regulacje koronawirusowe, w tym specustawa o COVID-19, nie przewidują takiej możliwości. Zgodnie z art. 27 ust. 2 u.p.s. oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Ocena dotyczy wywiązywania się przez pracownika z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 i art. 25 ust. 1 u.p.s.

Przepisy u.p.s. nie przesądzają, według jakich kryteriów powinna być sporządzana ocena ani jaka powinna być jej skala. Z art. 27 ust. 8 u.p.s. wynika natomiast, że może być ona negatywna bądź pozytywna. Niezwłocznie po sporządzeniu jest ona przekazywana przez przełożonego ocenianemu pracownikowi oraz kierownikowi jednostki, w której jest on zatrudniony. Od oceny okresowej pracownikowi przysługuje odwołanie w ciągu siedmiu dni od jej doręczenia. Odwołanie wnosi się do kierownika jednostki, która zatrudnia ocenianego pracownika. We wniesionym odwołaniu pracownik może kwestionować uchybienia formalne przy sporządzaniu oceny, jak również uzyskaną ocenę. Kierownik jednostki odwołanie rozpatruje się w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia i w przypadku jego uwzględnienia zmienia ocenę albo nakazuje dokonanie jej po raz drugi.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!



30 lecie samorządności - Związek Miast Polskich



Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane